Rzodkiewka Warta – wczesna odmiana o podłużnych, smacznych zgrubieniach

Rzodkiewka Warta wytwarza wyraźnie podłużne zgrubienia w dwóch kolorach. Cechują się nie tylko ciekawym smakiem, lecz także wysoką zdrowotnością. Często są porównywane z rzodkiewkami Silesia, choć mają nieco inną barwę skórki.

Opis

Odmiana ta zawiązuje zgrubienia dosyć szybko – do zbiorów można przystąpić już nawet po ok. 25 dniach od rozpoczęcia uprawy. Co ciekawe, są one naprawdę wysokiej jakości. Przede wszystkim wykazują dużą odporność na pękanie i parcenie. Oprócz tego sam ich wygląd zachęca do konsumpcji, ponieważ cechują się okazałymi rozmiarami. Mają podłużny kształt i osiągają długość ok. 4–5 cm oraz średnicę ok. 2 cm. Ich skórka w 80% jest czerwona (wręcz szkarłatna), w dolnej części zgrubienia natomiast – całkowicie biała. Jasną barwę ma również miąższ, który zachwyca łagodnym smakiem.

Uprawa

Sposobów uprawy odmiany Warta jest kilka. Można ją wysiać bezpośrednio do gruntu, w celu zbioru pod koniec okresu wiosennego, lub pod osłony – na zbiór wczesnowiosenny bądź późnojesienny. W zależności od wybranej daty, nasiona w dawce 15–20 kg/ha należy wysiewać od kwietnia do maja lub w sierpniu. Zbiór z siewu wiosennego będzie można przeprowadzać od czerwca do września, a z siewu jesiennego – od września do października. Pamiętajmy, że rzodkiewki zbiera się kilka razy, ponieważ ich zgrubienia wykształcają się nierównomiernie. Okazy pochodzącego z tego samego siewu osiągają dojrzałość zbiorczą w ciągu tygodnia lub nawet dwóch.

Stanowisko

Nie można także zapominać o odpowiednim stanowisku. Rzodkiewka Warta nie znosi świeżego obornika, ale za to wysiana w drugim roku po jego rozłożeniu odnajdzie się idealnie. Co więcej, stanie się przy tym dobrym przedplonem dla warzyw ciepłolubnych (np. pomidorów). Warto też zdać sobie sprawę, że odmiana ta stanowi świetny śródplon w uprawie pietruszki i marchwi.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki