Rzodkiewka Faraon – wczesna odmiana o szkarłatnej barwie zgrubień
Zobacz także
Rzodkiewka Faraon to wczesna odmiana przeznaczona głównie do uprawy w gruncie – zarówno wiosną, jak i jesienią. Jej najistotniejszą cechą jest jednak to, że wytwarza zgrubienia o ciekawym kolorze i wysokiej zdrowotności.
Opis
Zbiorem zgrubień prezentowanej odmiany można cieszyć się po ok. 28–32 dniach od daty siewu, zdecydowanie więc należy uznać Faraona za rzodkiew bardzo wczesną. Jego zgrubienia charakteryzują się skórką w kolorze szkarłatnym. Silnie kontrastuje ona ze śnieżnobiałym miąższem o jędrnej konsystencji. Nie można nie wspomnieć, że zgrubienia mają kształt dorodnych kul z cienkim, dość długim białym korzonkiem.
Wymagania glebowe
W uprawie tej odmiany należy unikać gleby zarówno zbyt ciężkiej, jak i lekkich piasków. Poza tym podłoże powinno mieć odczyn wahający się w granicach od 6 do 7,4 pH. Najważniejsze jednak, aby było bogate w składniki pokarmowe oraz w miarę wilgotne. Co do tej ostatniej kwestii – nie należy dopuścić ani do przesuszenia gleby, ani do jej podmakania, ponieważ przy niedoborze wody roślina źle się rozwinie, natomiast gdy będzie jej w nadmiarze, zgrubienia mogą się nieprawidłowo wybarwić.
Wymagania klimatyczne
Rzodkiewka Faraon potrzebuje przede wszystkim światła, przy utrudnionym dostępie promieni słonecznych przestanie bowiem wytwarzać zgrubienia. Temperatura w okresie uprawy powinna być umiarkowana, przy czym jej zbyt wysoka wartość (powyżej 18°C) może poskutkować szybkim wybijaniem rzodkiewek w pędy kwiatostanowe. Za optymalną temperaturę uznaje się zatem przedział od 12 do 14°C.
Właściwości
Przede wszystkim Faraon nie wykazuje skłonności do parcenia. Poza tym jego zgrubienia praktycznie nigdy nie pękają, nie skręcają się ani nie rozłamują. Jeśli dodać do tego ciekawy i w miarę delikatny smak, okazuje się, że jest to odmiana o dużej wartości konsumpcyjnej i handlowej.
Dagmara Deska