Rzodkiewka Saxa 2 – wyrównana odmiana o smacznych zgrubieniach

Rzodkiewka Saxa 2 to odmiana drugiej generacji. Nadaje się do uprawy od wczesnej wiosny do początku jesieni – zarówno w polu, jak i pod osłonami. Jej zgrubienia cechują się wysoką jakością i delikatnym smakiem.

Opis

Od daty siewu prezentowanej odmiany do momentu zbiorów mija zaledwie miesiąc. Aby uzyskać bogaty plon, należy jednak zapewnić roślinom odpowiednie warunki, jeśli chodzi o dostęp do światła. Saxa 2 wytwarza krótkie i mocne rozety liściowe oraz kuliste zgrubienia umiarkowanej wielkości. Ich miąższ ma biały kolor, choć bywa też szklisty, i jest dosyć twardy. Okrywa go gładka czerwona skórka. Za najważniejsze cechy tych rzodkiewek uznaje się jednak brak skłonności do pękania i parcenia oraz wyrównany kształt. Ważne również, że prezentowana odmiana charakteryzuje się w miarę łagodnym smakiem, chociaż określa się go jako nieco ostrzejszy niż na przykład u rzodkiewki Rowa.

Uprawa

Wysiew nasion wprost do gruntu powinien nastąpić między marcem a majem lub między sierpniem a wrześniem, natomiast w przypadku uprawy pod osłonami – od lutego do marca. Najlepiej stosować rozstawę, w której przerwa pomiędzy rzędami będzie wynosiła ok. 20 cm, a w rzędach – ok. 2 cm (już po przerywce). Zgrubienia nadadzą się do zbioru w okresie od kwietnia do czerwca bądź od września do października.

Nawożenie

Warto wiedzieć, że odmiana Saxa 2 ma stosunkowo duże zapotrzebowanie na wapń, jednak zazwyczaj nie wymaga dokarmiania. Przed rozpoczęciem uprawy warto jednak przeprowadzić analizę chemiczną gleby, zwłaszcza na plantacji towarowej. Opisywana odmiana ma skłonność do gromadzenia w zgrubieniach szkodliwych związków, takich jak ołów, kadm czy azotany, z tego względu optymalne dawki nawozowe należy ustalać ostrożnie. Pamiętajmy też o tym, aby nie nawozić jej świeżym obornikiem.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki