Rzodkiewka Ester – odmiana o delikatnych w smaku zgrubieniach

Jeśli zależy nam na rzodkiewce, która nie będzie wybijała w pędy kwiatostanowe, to powinniśmy sięgnąć po odmianę Ester. Do jej uprawy z pewnością zachęci nas także atrakcyjny wygląd wytwarzanych przez nią zgrubień.

Opis

Rzodkiewka Ester dojrzewa umiarkowanie wcześnie, ponieważ od daty siewu do rozpoczęcia zbiorów mija zazwyczaj od 31 do 34 dni. Wytwarza dosyć krótkie liście, które ciekawie prezentują się w połączeniu z dorodnymi zgrubieniami o kształcie kuli. Te ostatnie są dosyć charakterystyczne, ponieważ ich czerwona skórka całkiem mocno się błyszczy, a u ich podstaw widać niewielkie korzonki. Miąższ ma biały kolor i jest dosyć chrupki oraz soczysty. Poza tym okazuje się delikatny w smaku. Co ważne, rzodkiewki tej odmiany cechują się wysoką odpornością na parcenie.

Uprawa

Ester jest polecana do całorocznej uprawy w gruncie, jednak nie tylko – można ją także wysiewać pod osłonami, tyle że zaleca się robić to wyłącznie na wiosnę. Najlepiej zatem wykonać siew w jak najwcześniejszym terminie, czyli na przełomie marca i kwietnia, gdyż wtedy dni nie są jeszcze zbyt długie i panuje najbardziej sprzyjająca temperatura (pamiętajmy, że rzodkiewki nie przepadają za wartością wyższą niż 15°C). Siew na zbiór jesienny należy z kolei przeprowadzić w sierpniu. W obu przypadkach zaleca się zachować odstępy czasowe między wysiewami kolejnych partii nasion, wynoszące do dwóch tygodni. Nie zapominajmy również o odpowiedniej rozstawie. Przerwy między rzędami powinny wynosić ok. 20 cm, natomiast pomiędzy poszczególnymi roślinami w rzędzie – nie  więcej niż 3 cm. Bardzo ważne jest także umieszczenie nasion na odpowiedniej głębokości (do 1,5 cm), ponieważ ich złe osadzenie może doprowadzić do zniekształcania się zgrubień.

Jeśli chodzi o zbiór plonu pochodzącego od odmiany Ester, to trzeba go przeprowadzić kilkakrotnie. Warto wiedzieć, że zbiór rzodkiewek wysianych w tym samym terminie może trwać od tygodnia do dwóch.

Dagmara Deska

NIE LEKCEWAŻ RZODKIEWKI! POZNAJ NIETUZINKOWE FAKTY NA JEJ TEMAT [QUIZ]

[1/11] Gdzie obecnie można znaleźć dziko rosnącą rzodkiewkę?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki