Hodowla kuropatw - poruszamy najważniejsze aspekty

Kuropatwy w okresie zimowym Kuropatwa

Kuropatwy należą do tej samej grupy ptactwa łownego, do której zalicza się bażanty i przepiórki. W Polsce kuropatwy są hodowane i wypuszczane na wolność w celach łowieckich, ale również w celu zasiedlenia danego obszaru.

Populacja kuropatw w środowisku naturalnym w ostatnich latach bardzo spadła, szacuje się, że wynosi ona około 388 tysięcy sztuk. Głównymi przyczynami był intensywny rozwój rolnictwa, wzrost liczebności drapieżników (lisów) oraz nieprawidłową gospodarkę łowiecką. Kuropatwy są również użytkowane rzeźnie. W kraju występują nieliczne fermy produkujące tuszki. Na Polskim rynku tego typu mięso nie ma rynku zbytu.

Na świecie występuje sześć gatunków kuropatw. W Polsce użytkowana jest tylko kuropatwa zwyczajna tzw. szare.

Charakterystyka kuropatwy

Kuropatwa jest popularnym, niewielkim ptakiem łownym, swoim wyglądem przypomina przepiórkę.

Dymorfizm płciowy u kuropatw przejawia się przede wszystkim w ubarwieniu. Samice są szarostalowe, powierzchnia grzbietowa ptaka jest ciemnoszara, spód ciała jest stalowy. Samce w okresie godowym przybierają charakterystyczną szatę. Głowa jest rdzawo-czerwona, w pobliżu oka pokazuje się jasnoczerwona plama w kształcie róży. Na piersi występuje podkowa tej samej barwy, która odznacza się na głowie samca. Reszta ciała jest jasno szara lub stalowa. Nogi i dziób są sino-szare. Tęczówka oka brązowa.

Młode kuropatwy są brązowo-szare z jaśniejszym spodem, są nazywane „zielonkami”.

Pisklęta są pomarańczowo-żółte w czarne prążki i kropki, po wykluciu ważą około 12 g. Osobniki dorosłe osiągają masę ciała około 300-500 g. Długość ciała wynosi 25-30 cm, skrzydła mają rozpiętość około 50 cm.

Użytkowanie reprodukcyjne

Kuropatwy wysiadują własne jaja, nie są pozbawione instynktu w niewoli tak jak np. przepiórki. Kury cechuje opiekuńczość i troskliwość w wychowie młodych. Przy prawidłowej, dyskretnej obsłudze wolier wskaźnik zapłodnień jaj jest tak wysoki jak w środowisku naturalnym (do 90%).

Pary utrzymywane w niewoli można łączyć dowolnie i najprawdopodobniej dadzą liczne potomstwo, natomiast ptaki odłowione np. zimą, raczej muszą dobierać się w pary samodzielnie. Dlatego ułatwieniem są woliery reprodukcyjne- w jednej dużej ptaki poruszają się swobodnie, gdy dobiorą się w pary wybierają mniejsze woliery z wolnym dostępem, w których są zamykane przez hodowcę i już tam pozostają.

Sezon reprodukcyjny jest zależny od poziomu żywienia oraz w szczególności od warunków atmosferycznych. Podczas okresu rozmnażania kuropatwy są monogamiczne. Sezon zaczyna się pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Po dobraniu w pary, kury wygrzebują gniazdo w ziemi, moszczą je sianem lub trawą i znoszą jaja. Najczęściej gniazdo budowane jest w części zadaszonej woliery.

Od jednej pary w sezonie reprodukcyjnym pozyskuje się od 25-30 piskląt.

Użytkowanie mięsne

Kuropatwy utrzymywane w celu pozyskania mięsa, powinny być odchowywane do wieku 3 miesięcy. Ptaki przez cały okres są hodowane w pomieszczeniach zamkniętych. Otrzymują do jedzenia mieszanki pełnoporcjowe.

W takim systemie chowu tuszki są dobrze umięśnione i charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością rzeźną (około 70%). Mięso kuropatw jest niezwykle delikatne i zawiera małą ilość tłuszczu. Posiada wyjątkowe walory smakowe.

czytaj dalej...

Komentarzy (1)

  1. kamil

    Ostatnio widziałem takie ładne kuropatwy u siebie na polu. Naliczyłem chyba z 5 sztuk.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki