Jak odpowiednio skonstruować grzędę dla kur? Wyjaśniamy!

Grzęda dla kur Grzęda dla kur

Wysokie wyniki produkcyjne zwierząt zależą od warunków utrzymania oraz dobrostanu. W każdym kurniku, niezależnie od systemu chowu, powinny znajdować się obowiązkowe elementy wyposażenia wnętrza, obecnie regulowane przepisami prawnymi.

Wyposażenie kurnika

Kury mając swobodny dostęp do karmideł, poideł, gniazd, grzebalisk, grzęd i materiałów do ścierania pazurów wykazują tendencje wzrostową w nieśności, co zostało udowodnione poprzez liczne badania naukowe.

Kury są ptakami spędzającymi noc na pewnej wysokości, tak aby czuły się bezpiecznie. Potrzeba ta wynika z pierwotnych cech adaptacyjnych ptaków. Chcąc zapewnić kurom prawidłowe warunki chowu, należy umieścić w kurniku grzędy dla kur. Obecnie większość elementów wyposażenia kurnika, klatek czy wybiegów jest objęta przepisami prawnymi zapewniającymi minimalne warunki utrzymania zwierząt.

Konstrukcja grzędy

W klatkach oraz w chowie ściołowo-podłogowym i wolierowym należy umożliwić ptakom odpoczywanie na grzędzie. Grzędy wykonuje się najczęściej z drewna, plastiku lub metalu. Drewno jest najodpowiedniejszym tworzywem na budowę żerdzi. Grzędy metalowe montowane w kurnikach nieogrzewanych mogą powodować uszkodzenia i odmrożenia skóry palców. Zaletą metalowych i plastikowych żerdzi jest łatwa ich dezynfekcja oraz mycie.

Grzęda powinna mieć przekrój czworokąta, o średnicy około 4 cm. Górne krawędzie powinny być zaokrąglone, ponieważ ostre krawędzie mogą ranić palce. Przepisy przewidują 15-20 cm grzędy na jedną nioskę.

Konstrukcja powinna być stabilna, zapewniająca bezpieczny odpoczynek ptakom. Grzędy najczęściej mają usytuowanie równoległe, w odległości pomiędzy sobą około 30 cm. Grzędy nie mogą być ustawione jak drabina, ponieważ ptaki podczas odpoczynku oddają kał, którym brudzą siedzące pod nimi inne kury. Dopuszczalne jest postawienie stelażu pod duży kątem, tak aby ptaki miały swobodny dostęp do każdej z żerdzi, ale również nie brudziły się nawzajem.

W chowie ściołowym grzędy najczęściej znajdują się w pobliżu wejścia do gniazd, pełnią wtedy funkcję wspomagającą wejście do gniazda oraz jako typowa grzęda podczas snu i odpoczynku. Dzięki monitoringowi nocnemu udowodniono, że ptaki wolą przesiadywać na wyższych poziomach grzęd podczas nocy, natomiast w ciągu dnia wybierają niższe żerdzie. Stelaż grzędy powinien być oddalony od ściany budynku o 20 cm, jeśli jest konstrukcją samodzielną niepołączoną z gniazdami.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki