Najczęstsze choroby karpi - poznaj ich objawy i sposoby zwalczania

Karp jest najczęściej hodowaną rybą w stawach hodowlanych. Warto zapoznać się z objawami chorób ryb karpiowatych, aby móc raptownie przeciwdziałać rozwojowi epidemii. Większość schorzeń ryb stawowych jest związana z niekorzystnymi warunkami środowiska bytowania. Choroby ryb częściej zdarzają się w sztucznych zbiornikach zamkniętych niż w naturalnych ciekach wodnych. Większość chorób daje widoczne objawy. Niektóre choroby można samodzielnie zwalczać i łatwo im zapobiegać.

W Polsce na liście chorób, które należy zwalczać z urzędu i obowiązkowo je zgłaszać jest; wiosenna wiremia karpi, wirusowa krwotoczna posocznica, zakaźna martwica układu krwiotwórczego oraz bakteryjna choroba nerek.

Choroby ryb stawowych dzieli się ze względu na czynnik je wywołujący.

Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze atakują powierzchnię skóry i skrzela ryb.

Kulorzęsek powoduje na skórze ryb powstawanie drobnych krostek- wrażenie obsypania kaszką. Jest pasożytem bytującym pomiędzy skórą właściwą, a nabłonkiem. Po długotrwałym działaniu pasożyta, nabłonek marszczy się i odpada. Rozwojowi choroby sprzyjają niekorzystne warunki środowiska, zbyt duża obsada i wysoka temperatura wody. Kulorzęska można zlikwidować stosując w odpowiednich proporcjach roztwór zieleni malachitowej.

Dactylogyrus i Gyrodactylus to białe, podłużne przywry, które przyczepiają się do zewnętrznej powierzchni skrzeli. Występujące w dużej ilości na skrzelach mogą powodować uduszenie ryb i wysokie straty w stawie. Likwidacja przywr obu gatunków polega na zastosowaniu preparatu zawierającego metrifonat.

Diplostomum volvens to również przywra, ale atakująca oczy ryby. Wnikając do oka niszczy soczewkę i ciało szkliste, przez co ryba ślepnie. Oko staje się całkowicie białe. Larwy tej przywry przenoszą ślimaki, dlatego zapobieganie rozprzestrzenianiu pasożyta polega na likwidacji żywicieli pośrednich w stawie. Bardzo skuteczną metodą zwalczania choroby jest kąpiel w rozworze wodnym soli kuchennej.

Tasiemce takie jak goździkowiec czy ligula bytują w powłokach ciała lub jelicie karpi. Pierwszym objawem tasiemczycy może być niski pobór paszy i chudnięcie ryb. Skóra ryb staje się cienka i może pękać. Nadmiar tasiemców w jamie ciała, powodując ucisk na narządy, może wywołać ich stan zapalny i martwicę. Tasiemce najczęściej roznosi ptactwo wodne. Skutecznym preparatem w walce z tymi pasożytami jest Mansonil.

Rybie pijawki umiejscawiają się na skrzelach lub skórze i wysysają krew. Pijawki są brązowe lub ciemno zielone. Na skórze, po odpadnięcie pasożyta pozostaje czerwono obrębiony okrąg. Tego typu pasożyty bardzo łatwo zwalczyć poprzez zastosowanie wapna gaszonego.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki