Hodowla ryb stawowych. Przedstawiamy sposoby zakładania i zarybiania stawów

Hodowla ryb - połów i selekcja Hodowla ryb

Staw w aspekcie prawnym uznawany jest za urządzenie wodne. W przypadku małego zbiornika, o powierzchni do 30 m2, wymagane jest jedynie zgłoszenie planowanej budowy do odpowiedniego organu, z kolei do budowy stawu o większym areale wymagane jest pozwolenie wodnoprawne, które uzyskać możemy u starosty powiatu.

W hodowli towarowej najczęściej prowadzone są stawy pstrągowe i karpiowe. W przypadku tego drugiego typu należy uwzględnić to, że wody z niego odprowadzane uznawane są prawnie za ścieki – jeśli przekroczymy pewien wyznaczony próg będziemy zmuszeni wnieść opłaty. W porównaniu ze stawem pstrągowym staw karpiowy jest łatwiejszy, tańszy i wygodniejszy w utrzymaniu. Często przez amatorów prowadzone są stawy do celów rekreacyjnych, typu wędkowanie, zarybiane wieloma gatunkami.

Uwaga! Naszym obowiązkiem jest również zgłoszenie planowanej działalności do inspekcji weterynaryjnej.

Dobre miejsce na staw

Przede wszystkim pierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć przed założeniem stawu, to miejsce, w którym ma on powstać. Najlepsze pod budowę będą tereny o glebach gliniasto-piaszczystych, o dobrym stosunku piasku, iłu i gliny. Gleba nie powinna być ani zbyt gliniasta, ani zbyt piaszczysta. Niektórzy pod staw polecają torfowisko, ale należy się liczyć ze zwiększonym nakładem pracy nie tylko przy budowie, lecz także w późniejszych latach pielęgnacji. Oczywiście, jeśli mamy możliwości, powinniśmy poprawić jakość każdej ziemi. Staw możemy założyć również w miejscu po starym kamieniołomie czy żwirowni, musimy się wtedy jednak liczyć z wieloma trudnościami mogącymi pojawić się po drodze.

Najczęściej amatorskie stawy zakładane są w pobliżu łąk i zasilane przez wody z nich spływające. Niestety wody te „wzbogacane” są o nawozy i pestycydy z pobliskich upraw rolnych, które mogą powodować eutrofizację (kwitnienie) i zanieczyszczenie naszego zbiornika wodnego. Kiepskim sąsiedztwem dla naszego stawu są lasy iglaste, które w Polsce położone są na glebach bielicowych, a jak wiadomo, są one kwaśne. Wobec tego woda spływająca z leśnych gruntów ma kwaśny odczyn i nie nadaje się do hodowli ryb (najlepsza jest ta o pH 6,5–7,5).

Po spełnieniu wszelkich wymagań prawnych i wyborze miejsca nadchodzi czas na wykopanie zbiornika – warto wówczas wynająć koparkę. Następnie ważne jest, by umocnić dno i wykonać groblę, czyli wał ziemny utrzymujący wodę – grobla zależna jest od rodzaju i głębokości stawu. Jeśli chcemy mieć w naszym zbiorniku możliwość spuszczania i wpuszczania wody musimy wprowadzić odpowiednią konstrukcję – świetnie nada się do tego tzw. mnich. Daje nam możliwość regulowania poziomu wody oraz osuszenie stawu w celu odłowienia ryb. Osuszanie stawu prowadzimy od końca jesieni przez 2–4 miesiące, co pozwoli nam, oprócz odłowu ryb, na wykonanie zabiegów sanitarnych lub da czas na mineralizację osadu. Oczywiście – znów aspekt prawny – przed wykonaniem osuszania musimy uzyskać pozwolenie.

Pamiętajmy o brzegu stawu – jeśli chcemy wykorzystywać zbiornik w celach rekreacyjnych i łowiskowych, brzeg powinien być dobrze wymodelowany i w niektórych częściach umocniony. Warto wzbogacić nasz zbiornik o kilka ciekawych i pomocnych elementów jak mały pomost czy zwalone drzewo.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki