Zarybianie stawu - wyjaśniamy zasady wypuszczania ryb do stawu

Ryby w stawie Ryby w stawie

Ostatni etap pracy nad założeniem stawu jest zarazem tym najprzyjemniejszym – chodzi oczywiście o wpuszczenie do zbiornika ryb. Aby zarybianie stawu zakończyło się pełnym sukcesem, warto przestrzegać poniższych zasad. Zapraszamy do lektury!

Dojrzewanie zbiornika

Zanim wybierzemy się do sklepu lub hodowcy po ryby, upewnijmy się, że nasz staw już dojrzał. Błędem jest wprowadzanie obsady do zbiornika, w którym woda nie odstała minimum 3 tygodni, ponieważ w takim stawie nie zapanowała jeszcze równowaga biologiczna. Pierwszą jej oznaką jest pojawienie się glonów – staw, w którym ich nie ma, nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo.

Wielkość obsady

Aby ryby zdrowo rosły i przystępowały do tarła, nie można dopuścić do przerybienia stawu. Zazwyczaj przyjmuje się, że na 2,5 cm długości ryby powinno przypadać przynajmniej 3 cm2 wody. Liczba ryb, które możemy przyjąć, zależy więc od wielkości zbiornika oraz docelowych rozmiarów gatunku, który chcemy hodować. Pamiętajmy – im więcej przestrzeni zapewnimy zwierzętom, tym lepiej.

Zakup ryb

Ryby warto kupować u hodowcy, który jest znawcą danego gatunku i będzie w stanie udzielić wyjaśnień na temat jego wymagań. Przed zakupem dokładnie obejrzyjmy wszystkie okazy. Powinny mieć czystą skórę bez ran, ubytków i przebarwień oraz błyszczące oczy. Nie warto nabywać ryb, które są niemrawe i stoją w jednym kącie zbiornika. Jeśli choć jedna ryba w stadzie wykazuje niepokojące objawy, lepiej poszukać innego hodowcy.

Wpuszczanie ryb do stawu

Ryby transportuje się w plastikowych woreczkach wypełnionych wodą i powietrzem. Zanim wpuścimy je do stawu, należy położyć woreczek na powierzchni wody, aby doszło do wyrównania temperatur. Nie wolno zostawiać ryb na pełnym słońcu. Po upływie kilkunastu minut można już delikatnie otworzyć torebkę, a ryby same wypłyną. Najprawdopodobniej początkowo schowają się w ciemnym i spokojnym miejscu i nie będą interesować się karmą – trzeba pozostawić im czas na aklimatyzację.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia

  1. Breton B., Z wędką nad własnym stawem, Delta W-Z, Warszawa 2008, s. 38, 76-91.
  2. Bridgewater A. i G., Staw w ogrodzie, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008, s. 44-45.
  3. Pecl K., Ryby słodkowodne, Delta W-Z, Warszawa 2005, s. 6-9.
  4. Waehter D., Stawy ogrodowe, Bellona, Warszawa 2008, s. 28-31.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki