Budowa stawu rybnego - na co zwracać uwagę, wybierając miejsce i materiały

Rozbudowa stawu Rozbudowa stawu

Budowa stawu rybnego jest procesem wymagającym znacznych nakładów pracy. Podpowiadamy, od czego należy zacząć projektowanie własnego zbiornika wodnego i jakie są kolejne etapy jego budowy.

Wybór terenu pod staw rybny

Budowę stawu najlepiej podjąć latem bądź wczesną jesienią, ponieważ wtedy poziom wód gruntowych jest najniższy. Warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania terenów, których położenie i ukształtowanie sprzyja zakładaniu zbiorników wodnych. Duże stawy wędkarskie często powstają w starych kamieniołomach i kopalniach torfu. Wadą takich zbiorników jest jednak ich znaczna głębokość, a w konsekwencji brak możliwości całkowitego osuszenia – warto pamiętać, że zabieg ten jest nieodzowny m.in. w stawach karpiowych. Należy wziąć też pod uwagę kwestię zasilania stawu w wodę. Jej ubytki będą uzupełnianie w sposób naturalny dzięki deszczom i wodom spływającym z pobliskich terenów.

Jeśli chcemy mieć niewielki zbiornik z rybami ozdobnymi, możemy poprzestać na zasilaniu tego rodzaju. Jednak jeżeli planujemy założenie stawu wędkarskiego, warto mieć w pobliżu cieki zasilające. Można wykorzystać w tym celu źródło, warstwę wodonośną – dla stawów zakładanych w dolinach rzek – lub kanał łączący staw z ciekiem wodnym. Strumienie zasilające muszą być zmeliorowanie, by zminimalizować ryzyko powodzi. Obecnie odchodzi się od zakładania zbiorników retencyjnych na płynących wodach ze względu na ich ogromną szkodliwość dla środowiska.

Przy wyborze terenu pod staw ważne są też warunki świetlne – rośliny posadzone wokół zbiornika potrzebują światła, jednak bezpośrednie nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów, dlatego (przynajmniej w godzinach popołudniowych) staw powinien być zacieniony.

Wizja lokalna

Jeśli planujemy budowę zbiornika zasilanego przez naturalne cieki wodne lub budowę stawu przydomowego o powierzchni większej niż 30 m2, musimy najpierw uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Przed rozpoczęciem pracy należy skonsultować się też z geodetą, który określi dokładne wymiary zbiornika i jego głębokość.

Przed przystąpieniem do budowy stawu badamy rodzaj podłoża na terenie wybranym pod zbiornik. Optymalny typ gruntu to kleista mieszanka równych części gliny, iłu i piasku. Podłoże wapienne cechuje się wysoką przepuszczalnością, w związku z czym wzrastają koszty związane z uszczelnianiem niecki; podłoże gliniaste z kolei nasiąka wodą i staje się śliskie, co utrudnia dojście do brzegu zbiornika. Staw na torfowisku musi być natomiast wykopany głębiej niż zbiornik zakładany na innym rodzaju podłoża, ponieważ niższe warstwy torfu rozprężą się, gdy zdejmiemy z nich ciężar warstw powierzchniowych.

Wielkość i forma stawu

Jeśli dysponujemy znaczną przestrzenią, możemy pozwolić sobie na staw o nieregularnej linii brzegowej. W mniejszym ogrodzie lepiej będzie się prezentował zbiornik w formie prostokąta lub kwadratu. Stawy o wydłużonym kształcie zaleca się budować w kierunku zachód-wschód – dzięki temu część wody będzie dłużej nasłoneczniona, a wiatr, zgarniający liście, ułatwi sprzątanie zbiornika.

Dno stawu rybnego w najniższym punkcie musi osiągać przynajmniej 1,5-2 m głębokości. Jest to nieodzowne ze względu na dobrostan ryb: latem w głębszym miejscu woda słabiej się nagrzewa, a zimą nie zamarza, nie trzeba więc odławiać zwierząt.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki