Hodowla jesiotra w stawie - co trzeba wiedzieć?
Jakie ryby wybrać do stawu? Przegląd gatunków ryb hodowlanych
Zobacz także
Każdy właściciel zbiornika wodnego, który zastanawia się, jakie ryby wybrać do swojego stawu, staje przed koniecznością zapoznania się ze zwyczajami i wymaganiami tych zwierząt. Prezentujemy przegląd gatunków ryb, nadających się do chowu w naszym klimacie.
Mali mieszkańcy stawu
Popularną i łatwą w hodowli rybą jest karaś pospolity, który dorasta do 20 cm. Gatunek ten dobrze czuje się w płytkich zbiornikach obfitujących w roślinność denną. Doskonale radzi sobie z niedoborami tlenu, jest też odporny na skoki temperatury. W stawach wędkarskich stanowi jeden z gatunków najłatwiejszych do połowu. Wyglądem przypomina karpia, z którym może się zresztą krzyżować. Ma oliwkowo-brązowy grzbiet i szarożółte boki oraz żółtawy brzuch. W oczkach wodnych często utrzymuje się dalekowschodnie karasie srebrzyste. Szczególnie cenną odmianą wywodzącą się z Chin jest karaś złocisty i spokrewniony z nim welon. Te niezwykle dekoracyjne ryby mają zazwyczaj pomarańczowo-czerwone ubarwienie, choć można spotkać również osobniki czarne, białe i pstre.
Jaź dorasta do 40 cm i wykazuje dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wody. Żeruje w stadach, polując na owady, dlatego też chętnie podpływa pod powierzchnię wody, co czyni z niego wdzięczny obiekt obserwacji. Ma zielononiebieski grzbiet i srebro-złote boki, a wiosną, w okresie tarła, przedstawiciele obu płci wybarwiają się na żółto. Ozdobny jaź złoty charakteryzuje się intensywnym, pomarańczowo-złocistym kolorem i jest często hodowany w oczkach wodnych.
Okoń jest z kolei gatunkiem polecanym do stawów wędkarskich – ze względu na dobre żerowanie łatwo go złowić. Dorasta do 15-25 cm długości, choć rekordowe osobniki mierzą nawet 50 cm. Łatwo rozpoznać go po ciemnoszarym grzbiecie o zielonkawym bądź niebieskawym odcieniu i poprzecznych, czarnych pręgach. Okoń odbywa tarło dość wcześnie, na przełomie kwietnia i maja, i rozmnaża się intensywnie, co może doprowadzić do przerybienia stawu.
W stawach wędkarskich hoduje się zazwyczaj płoć, ukleję i słonecznicę. Pierwszy gatunek dorasta do 20-25 cm, dwa pozostałe osiągają maksymalnie 15 cm długości. Te smukłe, roślinożerne ryby cechują się dużą rozrodczością, dlatego są niezbędne w zbiornikach, w których odchowuje się gatunki drapieżne.
Często mylona z płocią jest wzdręga, która od swojej mniejszej krewniaczki odróżnia się górnym ustawieniem otworu gębowego. Gatunek ten osiąga średnio do 25 cm długości, choć spotyka się również 40-centymetrowe osobniki. Ma wygrzbieconą sylwetkę, atrakcyjne, miedzianosrebrne ubarwienie i czerwone płetwy. Najchętniej pływa przy powierzchni, poszukując glonów i drobnych bezkręgowców.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
173533 , 0 , 0 , 0 Hodowla pstrąga - wymagania, staw, narybek i żywienie
-
-
5239 , 2 , 0 , 0 Narodowy Dzień Świni