Jakie ryby wybrać do stawu? Przegląd gatunków ryb hodowlanych

Ryby w stawie ogrodowym Amur biały

Każdy właściciel zbiornika wodnego, który zastanawia się, jakie ryby wybrać do swojego stawu, staje przed koniecznością zapoznania się ze zwyczajami i wymaganiami tych zwierząt. Prezentujemy przegląd gatunków ryb, nadających się do chowu w naszym klimacie.

Mali mieszkańcy stawu

Popularną i łatwą w hodowli rybą jest karaś pospolity, który dorasta do 20 cm. Gatunek ten dobrze czuje się w płytkich zbiornikach obfitujących w roślinność denną. Doskonale radzi sobie z niedoborami tlenu, jest też odporny na skoki temperatury. W stawach wędkarskich stanowi jeden z gatunków najłatwiejszych do połowu. Wyglądem przypomina karpia, z którym może się zresztą krzyżować. Ma oliwkowo-brązowy grzbiet i szarożółte boki oraz żółtawy brzuch. W oczkach wodnych często utrzymuje się dalekowschodnie karasie srebrzyste. Szczególnie cenną odmianą wywodzącą się z Chin jest karaś złocisty i spokrewniony z nim welon. Te niezwykle dekoracyjne ryby mają zazwyczaj pomarańczowo-czerwone ubarwienie, choć można spotkać również osobniki czarne, białe i pstre.

Jaź dorasta do 40 cm i wykazuje dużą wrażliwość na zanieczyszczenia wody. Żeruje w stadach, polując na owady, dlatego też chętnie podpływa pod powierzchnię wody, co czyni z niego wdzięczny obiekt obserwacji. Ma zielononiebieski grzbiet i srebro-złote boki, a wiosną, w okresie tarła, przedstawiciele obu płci wybarwiają się na żółto. Ozdobny jaź złoty charakteryzuje się intensywnym, pomarańczowo-złocistym kolorem i jest często hodowany w oczkach wodnych.

Okoń jest z kolei gatunkiem polecanym do stawów wędkarskich – ze względu na dobre żerowanie łatwo go złowić. Dorasta do 15-25 cm długości, choć rekordowe osobniki mierzą nawet 50 cm. Łatwo rozpoznać go po ciemnoszarym grzbiecie o zielonkawym bądź niebieskawym odcieniu i poprzecznych, czarnych pręgach. Okoń odbywa tarło dość wcześnie, na przełomie kwietnia i maja, i rozmnaża się intensywnie, co może doprowadzić  do przerybienia stawu.

W stawach wędkarskich hoduje się zazwyczaj płoć, ukleję i słonecznicę. Pierwszy gatunek dorasta do 20-25 cm, dwa pozostałe osiągają maksymalnie 15 cm długości. Te smukłe, roślinożerne ryby cechują się dużą rozrodczością, dlatego są niezbędne w zbiornikach, w których odchowuje się gatunki drapieżne.

Często mylona z płocią jest wzdręga, która od swojej mniejszej krewniaczki odróżnia się górnym ustawieniem otworu gębowego. Gatunek ten osiąga średnio do 25 cm długości, choć spotyka się również 40-centymetrowe osobniki. Ma wygrzbieconą sylwetkę, atrakcyjne, miedzianosrebrne ubarwienie i czerwone płetwy. Najchętniej pływa przy powierzchni, poszukując glonów i drobnych bezkręgowców.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki