Choroby ryb stawowych – przegląd największych zagrożeń ryb hodowlanych

Śnięcie ryb Ryby stawowe

Choroby ryb stawowych stanowią poważny problem w hodowli, wpływający bezpośrednio na opłacalność produkcji ryb. Większości niżej wymienionych chorób można zapobiec stosując specjalistyczne zabiegi profilaktyczne oraz poprzez zakup materiału zarybieniowego z przebadanych gospodarstw. Na wielkość stopnia inwazji choroby będzie miał wpływ szereg czynników tj. odporność ryb i ich stan zdrowotny przed rozwojem infekcji, ilość patogenu wprowadzona do zbiornika, wrażliwość określonych gatunków oraz wiek ryb.

Choroby ryb dzieli się ze względu na czynnik wywołujący chorobę, czyli bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze i grzybicze. Często zdarza się tak, że ryby są nosicielami chorób, a objawy schorzenia ujawniają się w określonych warunkach środowiska wodnego (np. przy wzroście temperatury lub obniżeniu natlenienia). Takie osobniki, które bywają źródłem zakażeń, na ogół same nie wykazują żadnych objawów choroby.

Choroby wirusowe

Posocznica wirusowa łososiowatych (VHS)

Ta jednostka chorobowa jest wywołana przez wirusy trzech typów z rodziny Rhabdoviridae atakująca przede wszystkim pstrągi tęczowe. Rozwój choroby następuje w temperaturze od 1 do 14°C, a najkorzystniejsza temperatura do namnażania wirusa to 8°C (śmiertelność dochodzi do 80%), natomiast po przekroczeniu 15°C wody wirusy zanikają.

Na posocznicę wirusową najbardziej narażone są ryby młode, głównie narybek pstrąga. Źródłem zakażenia są odchody, mlecz oraz ikra zarażonych ryb lub nosicieli. Wirus może osiadać również na sprzęcie czy środkach transportu. Bardzo ważna jest dezynfekcja zaoczkowanej ikry pochodzącej z zakupu (wirus przenoszony jest na zewnątrz, nigdy nie dociera do wnętrza).

Głównymi objawami choroby jest wolne pływanie i nagłe ruchy obrotowe. W kilka dni od zarażenia mogą pojawić się śnięcia. Może wystąpić obrzęk i ciemniejsza barwa ciała, gałki oczne są silnie wybrzuszone i przekrwione (widoczne od środka otworu gębowego).

Jedynym skutecznym środkiem zwalczenia infekcji jest likwidacja całego stawu i ogólna dezynfekcja, ponieważ nie występują na rynku skuteczne środki farmakologiczne do walki z tą jednostką chorobową. Posocznica należy do chorób podlegających obowiązkowi zwalczania.

Zakaźna martwica trzustki łososiowatych (IPN)

Martwica trzustki jest chorobą wirusową dotykającą wszystkie gatunki ryb łososiowatych, głównie osobniki młode (od rozpoczęcia pobierania pokarmu do 10 cm). W przeciwieństwie do posocznicy, przenosi się drogą transowarialną, czyli od zarażonych samic do wnętrza ikry. Z tego też powodu dezynfekcja zapłodnionych jaj nie zapobiega rozwojowi choroby. Źródłem infekcji są bezobjawowi nosiciele, ich odchody, mlecz oraz ikra. Największa śmiertelność dochodząca do 80% występuje w temperaturze 10‒12°C. Wirusy namnażają się również w temperaturach wyższych (15‒20°C).

Objawy choroby są takie same jak w przypadku VHS, jednostki odróżnić można tylko po śluzowatych, ciągnących się nitkami odchodach w okolicach odbytu i bladości trzustki u osobników z IPN. Przewód pokarmowy jest dodatkowo wzdęty i pusty.

Podobnie, jak w przypadku VHS nie istnieje skuteczny środek farmakologiczny do walki z chorobą.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki