Hodowla jesiotra w stawie - co trzeba wiedzieć?

Hodowla jesiotra Hodowla jesiotra

Jesiotr zachodni nie występuje w Polskich wodach, wyginął całkowicie przez zmiany warunków środowiskowych, wzrost zanieczyszczenia wód, masowych odłowów oraz budowę urządzeń piętrzących w rzekach. Został zarejestrowany jako gatunek zagrożony wyginięciem w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Od kilkunastu lat prowadzone są liczne badania dotyczące sztucznego chowu i hodowli jesiotrów w celu ponownej introdukcji do naszych rzek. W 1992 roku rozpoczęto wychów materiału zarybieniowego zaimportowanego z Moskwy. Uzyskano narybek, którym obsadzono eksperymentalne stawy, w celu sprawdzenia warunków hodowlanych w jakich jesiotr mógłby być utrzymywany. Początkowo połączono znane już w Polsce metody chowu karpia oraz pstrąga tęczowego, w kolejnych etapach produkcji i wychowu.

Osiągnięto zaskakujące wyniki. Okazało się, że jesiotry są rybami plastycznymi, tolerancyjnymi na zmieniające się warunki środowiska, o znacznych przyrostach (po roku ryby ważą około 2 kg) i smakowitym mięsie.

Charakterystyka

Jesiotr zachodni jest przedstawicielem grupy ryb, których historia sięga 135 milionów lat. Jest gatunkiem anadromicznym, wędrownym. W cyklu rozrodczym wymaga przemieszczenia się ze środowiska wody słonej do wód słodkich.

Jesiotry mają wydłużony kształt ciała, ich szkielet ma budowę chrzęstno-kostną. Posiada asymetryczną płetwę ogonową i tarcze kostne na całym ciele. Otwór gębowy znajdujący się na spodzie paszczy okalają wąsiki. Głowa jest wydłużona, wyciągnięta w długi ryj. Płetwa grzbietowa i brzuszna jest przesunięta maksymalnie do tyłu, w stronę płetwy ogonowej.

Grzbiet jest ciemnobrązowy, boki ciała zielonkawe, a brzuch jest jasny, najczęściej biały. Jesiotry osiągają dojrzałość płciową w wieku 9 (samce) -16 lat (samice). W czasie wędrówki z morza do rzek przestaje pobierać pokarm, przygotowując się w ten sposób do tarła. Na tarło wybierane są miejsca o dużym przepływie wody, posiadające zagłębienia. Samice składają ikrę, z której w ciągu trzech dni wykluwają się larwy. Przez najbliższe trzy lata wędrują do morza. Jesiotry żywią się dżdżownicami, owadami, mięczakami i skorupiakami. W morzu zaczyna pobierać pokarm rybny.

Jesiotry osiągają masę ciała dochodzącą do 300 kg i długość do 2,5 m.

Metody hodowli jesiotrów

W Polsce po efektywnie przeprowadzonych badaniach i eksperymentach w latach 90-tych, rozpoczęto skuteczny sztuczny rozród i produkcję jesiotrów. Głównie w tym celu wykorzystywane są jesiotry syberyjskie, rosyjskie i ich krzyżówki. Opracowano wiele metod stawowej technologii wychowu narybku na paszy sztucznej przy obiegu zamkniętym wody. Stosuje się baseny z zamkniętym obiegiem wody, stawy przepływowe, stawy typowo karpiowe, sadze z podgrzaną wodą pochodzącą z elektrociepłowni, ale również w wodach morskich. W Polsce najbardziej popularną metodą jest technologia tuczu paszami sztucznymi w stawach przepływowych, których wody są podgrzewane oraz technologia „raceway” w stawach pstrągowych z naturalną temperaturą środowiska hodowlanego.

W Polsce jesiotry hodowane są w celu pozyskania ryb towarowych stanowiących handlówkę, produkcji narybku do reintrodukcji do polskich rzek oraz w celu pozyskania kawioru konsumpcyjnego od stada samic.

Jesiotr w stawie pstrągowym

Chów jesiotra w stawie typu pstrągowego trwa około 800 dni. Jest to cykl niepełny, ponieważ hodowcy korzystają w nim z materiału zarybieniowego z zakupu.

W czerwcu obsadza się stawy narybkiem o średniej masie ciała 10g. Po 5 miesiącach tuczu jesiotry osiągają około 400-500g. Przenoszone są do zimochowów, po kolejnych 500 dniach tuczu ważą około 1500 g. W następnym sezonie, który trwa tylko trzy miesiące, ryby przyrastają kolejne 500 g, tak aby osiągnąć masę ryby towarowej czyli 2 kg.

Główną paszę stanowi granulat dla pstrągów, chociaż na rynku od paru lat można już zakupić pasze typowe dla jesiotrów. Żywienie narybku rozpoczyna się od 10 razy na dobę, tak aby powoli zejść do czterokrotnego karmienia podczas doby.

Jesiotr w basenie

Jesiotr utrzymywany w takim stawie ma zapewnione stałe warunki środowiska wodnego. Stosuje się stale podgrzewaną wodę lub obieg zamknięty. Baseny mają około 1m głębokości. Należy zmniejszać obsadę wraz ze wzrostem ryb. Zazwyczaj w tym systemie stosowane są karmniki o czynności ciągłej, dzięki którym pasza dla ryb jest dostępna przez całą dobę. System zamknięty wymaga stałej kontroli jakości wody i częstej wymiany.

Ryby kończą cykl produkcyjny w ciągu roku i osiągają masę ciała tzw. handlówki około 2kg.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki