Hodowla gołębi – hobbystyczna, przemysłowa czy sportowa? Wybierz najlepszą dla siebie!

Hodowla gołębi pocztowych Hodowla gołębi pocztowych

Gołębie pocztowe są udomowioną formą gołębia skalnego, który żyje do dziś w stanie dzikim. Niektóre źródła twierdzą, że historia udomowienia może sięgać nawet 6 tysięcy lat. Najprawdopodobniej gołębie zaczęły zbliżać się do osad ludzkich kiedy rozpoczęto hodowlę zbóż. Gołębie dostarczały ludziom jaj, mięsa, a z czasem stały się środkiem przekazu informacji.

Hodowla gołębi jest dzielona na ekstensywną i intensywną, wśród tych kategorii wymieniany jest również chów użytkowo-ozdobny, ozdobny, chów gołębi lotnych-pocztowych.

Rodzaje chowu

Chów ekstensywny polega na zdobywaniu przez hodowców mało wymagających ras, lub nawet na wybieraniu młodych z gniazd gołębi miejskich. Hodowcy konstruują własnoręcznie gołębniki, żywienie opiera się głównie na wyjadaniu pasz z pobliskich pól. Dokarmianie odbywa się zazwyczaj podczas lęgów oraz zimy. Do takiej hodowli nadają się rasy mało wymagające np. gołąb pospolity i klasztorny, czajka, ale również gołąb pocztowy.

Chów intensywny polega na utrzymaniu w wolierach lub klatkach dużej liczby osobników, specjalnie wyselekcjonowanych, konkretnych ras o masie ciała około 1 kg. Celem produkcji intensywnej jest pozyskiwanie mięsa gołębiego, które ma dużą wartość rynkową. Dobra pasza i warunki utrzymania mogą pozwolić na uzyskanie od parki około 20 młodych w ciągu roku. Do tego typu hodowli nadają się gołębie cięższe, rasy takie jak: king, mondena, karno i gołębia giganta.

Hodowla kombinowana tzw. użytkowo-ozdobna głównie w celach hobbystycznych. Idealnie do tego typu chowu nadają się rasy typu: ryś polski, koburski skowronek, konik praski, kurak florencki i maltański.

Gołąb pocztowy

Gołębie pocztowe odegrały olbrzymią rolę w służbie wojskowej podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Dzięki nim wiele informacji docierało na czas. Gołębie posiadają naturalne cechy wyróżniające je spośród innych ptaków, człowiek tylko przyczynił się do ich wykorzystania i utrwalenia dla własnych potrzeb. Gołębie mają znakomitą orientację, wytrwałość oraz zdolności akrobatyczne.

Sportowe gołębie pocztowe trenowane przez swoich właścicieli potrafią pokonać dziennie dystans nawet tysiąca kilometrów. Obecnie hodowcy są zrzeszeni przeróżnymi organizacjami, dzięki którym mogą urządzać liczne zawody, wystawy oraz prezentacje swoich gołębi.

Warunki utrzymania

Gołębie są utrzymywane w specjalnych pomieszczeniach zwanych gołębnikami. Lokalizacja, wielkość i wyposażenie gołębników zmienia się w zależności od kierunku użytkowania oraz rasy hodowanych ptaków.

Gołębnik to najczęściej pawilon umożliwiający łatwe sprzątanie oraz chwytanie ptaków. Znajduje się w pobliżu posesji tak, aby mieć nad nim stałą kontrolę. Ciężkie rasy oraz gołębie słabo latające powinny być utrzymywane w wolierach z gołębnikiem parterowym o dość niskim wlocie do gniazd.

Gołębie lotne utrzymuje się zazwyczaj w kilku kondygnacyjnych szafach lub pawilonach, które mogą się znajdować wysoko, na dachach innych pomieszczeń lub poddaszach. W gołębniku o powierzchni 10 m2 można hodować nawet 20 par gołębi. Wysokość pomieszczenia nie powinna przekraczać 200 cm, ponieważ może to utrudniać schwytanie ptaka.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki