Witaminy niezbędne dla drobiu - naturalne występowanie i skutki niedoboru
Rasy gołębi – dobre i rodzime odmiany hodowlane
Zobacz także
Rasy gołębi dzieli się na IX kategorii o bardzo charakterystycznych cechach dla danej grupy. W Polsce istnieje od wielu lat prężnie działający Związek Zrzeszający Hodowców Gołębi. Wykaz gołębi z 2007 roku zatwierdzonych wzorcem, zawiera około 400 opisanych ras.
W naszym kraju podział na grupy jest taki sam, jak w innych krajach, a więc: uformowane, brodawczaki, kuraki, dęte, barwne, turkoty, strukturalne, mewki i lotne. Nasze rodzime rasy są reprezentantami tylko niektórych grup.
Uformowane
Ryś polski
Najpowszechniejsza i najstarsza rasa gołębi, o bardzo dobrze znanym pochodzeniu. Została wytworzona w Małopolsce i licznie rozprzestrzeniła się na całym świecie, dzięki swoim niezwykłym cechom. Polski ryś jest odporny, wytrzymały, ma dużą masę ciała (800 g), jest plenny i w dużej mierze samodzielny. W rasie występuje kilka odmian barwnych.
Rysie polskie mają masywną budowę, dość dużą głowę i średniej wielkości dziób. Szyja jest gruba z okazałym wolem. Pierś jest szeroka i dobrze umięśniona. Nogi są krótkie i szeroko rozstawione. Występuje w odmianach barwnych niebieskie, czerwonej, czarnej i żółtej. Na skrzydłach występują dwa białe pasy
Rzeszowski wystawowy
Historia rasy nie jest znana, najprawdopodobniej sięga 1945 roku. Jest to gołąb dość duży, o spionizowanej postawie ciała. Głowa jest łukowato wygięta, a dziób duży, silny i lekko ugięty. Tęczówka jest czerwona lub pomarańczowa. Szyja jest długa i szczupła. Pierś silna, ale niezbyt szeroka. Złożone skrzydła nie są skrzyżowane i są krótsze od ogona. Występuje w odmianach barwnych: niebieskiej, niebieskopłowej, czerwonej w grochy, żółtej i białej marmurkowej.
Śląski tarczowy
Rasa została wyhodowana na Śląsku, ale nie znane są szczegóły rasotwórcze i historia. Są to dość masywnej budowy gołębie, o białym upierzeniu i różnobarwnych tarczach na skrzydłach. Głowa jest proporcjonalnej wielkości do tułowia, sylwetka spionizowana. Oczy są brązowe. Dziób jest dość duży, barwy cielistej. Nogi nie są opierzone.
Wrocławski wystawowy
Jest to jedna z najmłodszych ras gołębi. Została wyhodowana we Wrocławiu, w Akademii Rolniczej w 1994 roku. Miał to być gołąb konsumpcyjny, jednak nie wzbudził szczególnego zainteresowania wśród hodowców. Są to duże, masywne i umięśnione gołębie o masie dochodzącej do 900 g.
Brodawczaki
Brodawczak polski
Gołąb duży, smukły, o proporcjonalnej budowie. Głowa jest mała, oczy czerwone lub barwy cielistej, otoczone równomiernie kolistą, mięsistą brodawką. Dziób jest krótki, tępy i bardzo szeroki u podstawy. Nogi nie są opierzone, ogon jest odrobinę dłuższy od złożonych skrzydeł. Występuje w wielu odmianach barwnych, te najbardziej rozpowszechnione to czarny, czerwony, biały, niebieski z pasami. Na skrzydłach rysują się dwa ciemne pasy.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
-
17696 , 0 , 0 , 0 Przedstawiamy popularne rodzaje wygrodzeń i stanowisk dla bydła
-