Wszystko, co trzeba wiedzieć o żywieniu i paszach dla gołębi

Karmienie gołębi Karmienie gołębi

Prawidłowe żywienie zwierząt opiera się na wiedzy i doświadczeniu hodowców. Znajomość procesów fizjologicznych zachodzących w przewodzie pokarmowym oraz szczegółowe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe stwarza wielu trudności hodowcom gołębi.

Gołębie mają bardzo krótki przewód pokarmowy, inne wymagania paszowe i są bardziej wrażliwe na błędy żywieniowe hodowców niż drób utrzymywany w warunkach przydomowych lub fermowych.

Żywienie gołębi jest skomplikowane, ponieważ w zależności od pory roku, stanu fizjologicznego i systemu utrzymania należy modyfikować skład paszy na bardziej lub mniej energetyczną pod względem białek czy tłuszczu. Poza składnikami budulcowymi niezwykle ważne w diecie gołębi są witaminy i minerały niezbędne do prawidłowej pracy wszystkich układów organizmu.

Każdy hodowca poza znajomością zasad żywienia, obserwując zwierzęta widzi jakie dodatki, które stosuje sprawdzają się w określonych okresach chowu. Są to tak zwane sekrety hodowlane, dzięki którym ptaki pięknie się prezentują na wystawach. Żywienie gołębi dzieli się na kilka okresów, które idzie w parze z kolejnymi miesiącami roku, ponieważ wszystkie stany fizjologiczne odbywają się cyklicznie co roku.

Pasze stosowane w żywieniu gołębi

Gołębie są ptakami z reguły roślinożernymi. Na wolności nie spożywają znacznych ilości pokarmów mięsnych. Głównym składnikiem diety gołębi są zboża, nasiona roślin motylkowatych i oleistych. Podawane są w całości lub delikatnie rozgniecione (kukurydza).

Największy udział procentowy w dawkach żywieniowych dla gołębi stanowi jęczmień (od 20% do 60%). Jest zbożem podstawowym, mającym odpowiednią zawartość składników odżywczych. Gołębie bardzo chętnie spożywają pszenicę, ale zbyt duży udział w dawce może powodować zatuczanie ptaków, które tracą chęć i zdolność do swobodnego lotu. Dobrą, wysokoenergetyczną paszą jest ziarno kukurydzy. Podaje się ją w formie gniecionej, ześrutowanej lub odmiany drobnoziarniste.

W żywieniu gołębi zastosowanie może mieć również owies, ale tylko pozbawiony plew. Ptaki spożywają go chętnie i może być stosowany w celach odchudzających stado zatuczone. Po kilku tygodniach diety owsianej, ptaki zaczynają swobodniej się poruszać i chętniej wylatywać z gołębnika.

Żywienie gołębi oprócz pasz energetycznych, opiera się również na paszach białkowych, które głównie stanowią nasiona roślin motylkowatych- bobik, groch i peluszka. Można stosować także nasiona łubinu, wyki czy fasoli. Niedobór energetyczny można uzupełniać nasionami roślin oleistych- rzepak, rzepik, konopie. Bardzo często stosuje się również siemię lniane, którego dodatek do dawki żywieniowej może wspomóc regenerację i wytworzenie naturalnego lśnienia piór.

Gołębie powinny mieć uzupełniane witaminy i minerały w dawce. Najczęściej stosuje się specjalne mieszanki mineralno-witaminowe podawane w oddzielnych karmidłach, najczęściej w postaci kulek rozrobionych z gliną. Najważniejsze w diecie gołębi jest uzupełnienie niedoboru wapnia i soli kuchennej. Niedobór witamin można zniwelować podając do mieszanki paszowej drożdże browarniane lub pastewne albo skiełkowane zboże.

Gołębiom można podawać pasze zielone, ale koniecznie muszą być rozdrobnione. Bardzo lubią zielonki- trawę, mniszek lekarski, babkę lancetowatą, gwiezdnicę, krwawnik). Można im również podawać startą marchew na drobnej tarce oraz szpinak i jarmuż. Nie powinny otrzymywać sałaty, ponieważ wywołuje silne biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia. Gołębie bardzo chętnie pobierają kurze, ugotowane jaja oraz mięso wołowe.

Bardzo ważne w diecie i prawidłowym trawieniu jest dostarczenie ptakom piasku, żwiru i drobnych kamieni, ponieważ odgrywają ogromną rolę w procesach trawiennych.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki