Jak odpowiednio zbudować i wyposażyć wolierę dla bażantów? Wyjaśniamy!

Woliera dla bażantów Woliera dla bażantów

Bażanty coraz częściej są utrzymywane w wolierach na podwórkach gospodarstw agroturystycznych i sympatyków ptaków ozdobnych. W wolierach bardzo dobrze sprawdzają się bażanty łowne, bażant diamentowy, złocisty lub mongolski. Bażanty nie należą do gatunków wymagających, jednak wybudowanie woliery musi być przemyślane i przede wszystkim dostosowane do wymagań określonego gatunku ptaka.

Budowa woliery

Woliera dla bażantów powinna składać się z dwóch części zasadniczych- ażurowej, wykonanej z mocnej siatki o niedużym oczkowaniu oraz części pełniącej funkcję schronu, umożliwiającego bażantom spokojny odpoczynek. Ażurowa siatka powinna mieć nieduże oczka, aby uchronić bażanty przed kontaktem z drapieżnikami (kuny, lisy) i innymi gatunkami dzikich ptaków roznoszących choroby pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe. Ptaki najczęściej zarażają się poprzez skażoną wodę lub karmę. Woliery rodzinne, w których utrzymuje się jednego samca i 6 samic mogą mieć wymiary 5x6 metrów. Wysokość woliery powinna wynosić około 2 m.

Najlepszą ochroną przed drapieżnikami podkopującymi się pod wolierą będzie postawienie podmurówek z cegieł. Dach może być wykonany z siatki metalowej, lub z dwóch rodzajów siatki jednocześnie. Niżej znajduje się siatka elastyczna lub klasyczna rybacka, amortyzująca uderzenia podczas wzlotów, a nad nią siatka metalowa zabezpieczająca przed ewentualną ucieczką po przerwaniu siatki elastycznej. Na jednej ze ścian woliery można zrobić wejście z przedsionkiem o dodatkowych drzwiach, zabezpieczającym przed ucieczkami zwierząt podczas wchodzenia do woliery lub zadawania paszy.

Lokalizacja woliery

Miejsce idealne na usytuowanie woliery to podłoże przepuszczalne i piaszczyste. Należy zwrócić uwagę na rosnące nieopodal drzewa, tak aby w razie rozrostu ich gałęzie nie uszkadzały konstrukcji. Woliera powinna być zlokalizowana w zacisznym miejscu, niedaleko domu, w strefie działki, w której jest najmniej narażona na działanie wiatru. Przednia ściana woliery powinna być umiejscowiona w stronę południowo wschodnią, tak żeby ptaki mogły korzystać z porannego słońca, które nie jest jeszcze tak silne latem.

Wyposażenie woliery

 W wolierze podstawowym elementem jest wiata lub domek, w którym ptaki mogą się schronić podczas deszczu, śnieżycy lub intensywnego słońca. Wiaty wykonane są z desek, a dach najczęściej ze słomy lub trzciny. Najczęstszym budulcem na gniazda dla tych ptaków są drewniane skrzynki z sianem, w których samice bażantów znoszą jaja. Na terenie woliery buduje się niewysokie daszki, które mają za zadanie osłaniać kuwety na wodę i korytka na karmę.

W wolierze można posadzić niewielkie drzewa iglaste, krzaki róży, porzeczki, maliny, jarzębiny lub jeżyny. Można zasadzić rośliny pnące takie jak winobluszcz, rdest lub byliny takie jak krwawnik czy lawendę. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, bo jakość gleby na to nie pozwala można do wolier wkładać ścięte gałęzie drzew iglastych lub dębu i buku, konary i wydrążone pnie lub kamienie. Można również wybudować drewniane podesty i grzędy, na których ptaki podczas odpoczynku będą bardziej widoczne.

Na terenie woliery dobrze jest wydzielić część kąpieliskową, w której bażanty mogą się wygrzewać i zażywać kąpieli piaskowych, które ułatwiają pozbycie się pasożytów zewnętrznych. Bażanty są pięknie ubarwionymi i wdzięcznymi ptakami do hodowli amatorskiej w wolierach. W Polsce najczęściej utrzymuje się jednego samca z dwoma samicami. Bażanty można hodować z innymi gatunkami ptaków ozdobnych takich jak perlice, przepiórki i kury ozdobne.

Autor: mgr inż. Dorota Kolasińska

Bibliografia:

  1. Bażanty (Phasianus colchicus) w chowie amatorskim. Małaniuk P.,  Polskie Drobiarstwo : 2007/1, 40-41
  2. Bażanty gatunki, pielęgnacja, choroby. Kruszewicz A., G., Manelski B., Multico, Warszawa 2002, 11-34
  3. Bażanty. Mróz Emilia. Oficyna Wydawnicza Hoża, Warszawa 2002, ISBN 83-85038-86-8, 9-13
  4. Chów bażantów. Korytkowska H. G., Polskie Drobiarstwo : 2013/10, 20, 22-23
  5. Woliera. Kożuszek R., Poradnik Gospodarski 2003/9, 28-29

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki