Bażant złocisty – piękny, azjatycki ptak, a do tego łatwy w hodowli!

Bażant złocisty Bażant złocisty

W barwnym korowodzie drobiu ozdobnego bażant złocisty zajmuje szczególne miejsce. Ten piękny, niezwykle kolorowy ptak ma małe wymagania w zakresie żywienia i utrzymania, dlatego jest bardzo łatwy w hodowli. Azjatyckie bażanty o szkarłatno-złotych piórach zasługują na zainteresowanie wszystkich miłośników drobiu ozdobnego, a zwłaszcza tych, którzy planują założenie swojej pierwszej woliery.

Pochodzenie

Bażant złocisty (Chrysolopus pictus) został udomowiony w Chinach kilka wieków przed naszą erą. W górzystych rejonach środkowej części kraju gatunek ten nadal występuje w stanie dzikim. Do Europy sprowadzono go prawdopodobnie na początku XVIII w. W XIX w. dzikie bażanty złociste były już spotykane na terenach południowo-zachodniej Szkocji i południowo-wschodniej Anglii, gdzie zamieszkiwały gęste lasy modrzewiowe, sosnowe, a rzadziej mieszane. W naturze ptaki te widuje się pojedynczo bądź w parach. Są dość płochliwe, ale choć potrafią latać, robią to rzadko – przestraszone zazwyczaj uciekają bez podrywania się do lotu.

Pokrój

Długość ciała dorosłego koguta wynosi ok. 90-110 cm, a sam jego ogon mierzy 60-70 cm. Ciężar samca to maksymalnie 1,5 kg. Samice są znacznie mniejsze i lżejsze, osiągają ok. 64-67 cm długości i masę do 1 kg.

Podobnie jak inne gatunki, bażant złocisty cechuje się dymorfizmem płciowym. Samiec ma na głowie złocistożółty czubek z piór, wokół szyi zaś – szeroki kołnierz z pomarańczowo-żółtych i czarnych piór, które układają się w cienkie poziome paski. Upierzenie na jego brzuchu przybiera żywą, intensywnie czerwoną barwę, grzbiet natomiast jest zielono-niebieski, w okolicach kupra – żółty. Górna część skrzydeł koguta ma kolor niebieski; sterówki  są brązowe, z marmurkowym rysunkiem, a ogon płowy z czarnymi prążkami. Samiec ma żółte oczy i taki sam dziób. Samica cechuje się mniej atrakcyjnym, brunatno-szarym upierzeniem w drobne czarne prążki i nie posiada czuba z piór na głowie. Jej dziób jest żółty, a oczy czarne. Ubarwieniem przypomina kurę bażanta zwyczajnego, występującego pospolicie w Polsce, ale ma nieco smuklejsze ciało oraz dłuższe nogi i ogon. Kamuflujące upierzenie piskląt bażanta złocistego jest podobne do ubarwienia matki. Ich puch jest żółto-brązowy, a na grzbiecie i skrzydłach widać brunatne cętki.

Niekiedy na rynku spotyka się krzyżówki bażanta złocistego i diamentowego. Ptaki te mają równie ciekawe ubarwienie, co oba gatunki, i osiągają większą masę ciała niż bażant złocisty.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki