Hodowla drobiu ozdobnego. Podpowiadamy, jak dbać o różne gatunki drobiu

Bażant diamentowy Bażant diamentowy

W Polsce hodowla drobiu ozdobnego cieszy się dużą popularnością. Ptaki o zachwycającym ubarwieniu i nietypowej budowie zamieszkują gospodarstwa agroturystyczne lub stanowią urozmaicenie ogrodów i podwórek przydomowych. Są stosunkowo łatwe i niedrogie w utrzymaniu, a poza walorami estetycznymi mogą też przynieść korzyść w postaci smacznych jaj konsumpcyjnych.

Bażanty

Woliery mają za zadanie chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przeciągami, wiatrem, deszczem i śniegiem. Muszą być chociaż częściowo zadaszone dla pawia indyjskiego, bażanta diamentowego, złocistego i srebrzystego. Gatunkom bardziej wrażliwym (tragopany) lepiej zapewnić pełne zadaszenie. Przed wilgocią dobrze chroni m.in. podłoże żwirowe, które łatwo wiąże nadmiar wody. Ważne jest także ogrodzenie, które ma chronić przed drapieżnikami. Aby spełniało tę funkcję powinno być dostatecznie wysokie, a siatka nie może mieć zbyt dużych oczek. Problem w hodowlach drobiu stanowią wróble, które nie tylko roznoszą choroby zakaźne, lecz także wyjadają ziarno. Ogrodzenie musi być więc na tyle szczelne, aby nie mogły się one przedostać do woliery. Oczka siatki nie mogą mieć większej średnicy niż 2 cm.  Przed stratami wywołanymi przez atak drapieżników dobrze chronią także płyty betonowe wkopane w ziemię na głębokość około 0,5 metra. W wolierach ustawiane są grzędy. Bażanty złocisty i diamentowy chętnie na nich śpią. Bażant łowny za to spędza noc przeważnie na ziemi. Dobrze jest zapewnić w wolierach zielone wybiegi, ptaki te bowiem lubią podjadać nawet zwykłe chwasty. Można także zasadzić niskie, rozłożyste krzewy, aby czuły się bezpieczniej. Przed postawieniem wolier warto zastanowić się, czy dysponujemy odpowiednim terenem (nie podmokłym, o dostatecznej powierzchni). Najlepiej wcześniej naszkicować sobie plan rozmieszczenia poszczególnych elementów. Przy tym należy wziąć pod uwagę gatunek ptaka jaki będzie w nich przetrzymywany, jego specyficzne wymagania oraz wielkość planowanego stada. Warto także umożliwić wygodne przemieszczanie się osób sprzątających i karmiących. Korytarz powinien być wysoki, znajdować się pod dachem i umożliwiać łatwy dostęp do wszystkich wolier.

Żywienie

W dawce pokarmowej powinny znaleźć się przede wszystkim zboża pszenica (otręby należy jednak ograniczyć, gdyż zawierają zbyt dużo włóknika), jęczmień (jest dość twardy, przez co niechętnie pobierany) oraz owies bez łuski (bogaty w krzemionkę, zawiera relatywnie dużo tłuszczu). Można dodać niewielkie ilości kukurydzy i słonecznika, mak oraz rzepak. W okresie zimowym (przy dużych mrozach) warto dołożyć tłuszczu zwierzęcego. Zboża są bogatym źródłem węglowodanów jednak nie zapewniają wystarczającej ilości białka, witamin i minerałów. Dlatego też należy dosypywać granulat przeznaczony dla tej grupy ptaków.  Uzupełni on dietę w białko, co ma szczególne znaczenie w okresie lęgowym. Aby dostarczyć odpowiednią podaż witamin warto podawać owoce i warzywa (marchew, jabłka, pomidory, kapustę pastewną, brukiew). Nie wolno zapomnieć o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody.

Lęgi

Do lęgów należy przygotować ptaki poprzez odpowie żywienie (podnieść podaż białka i zastosować dodatki witaminowo – mineralne). W tym okresie powinno się także przeprowadzić odrobaczanie całego stada. Aby zapewnić ptakom warunki do reprodukcji najbardziej zbliżone do naturalnych, woliera musi być dość duża. Powinny się w niej znajdować miejsca, gdzie ptak będzie mógł się schować i poczuć bezpiecznie. Samica może wtedy założyć gniazdo. Wyróżnia się lęgi naturalne oraz z zastosowaniem inkubatora. W pierwszym przypadku hodowca nie musi zajmować się odchowem piskląt. W przypadku użycia aparatów wylęgowych trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników niezbędnych do tego, aby z jaj wykluły się zdrowe bażancie kurczęta. Najważniejsze z nich to temperatura, wilgotność i odpowiednie obracanie jaj. Wyklute pisklęta przenosi się do pomieszczenia z lampą (sztuczną kwoką). Przez pierwszą dobę młode nie są karmione, później natomiast podaje się im specjalną mieszankę starterową.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki