Kura czubatka polska, padewska - charakterystyka rasy

Kura czubatka Kura czubatka

Czubatka jest jedynym gatunkiem pochodzącym z Polski. Dawniej była kurą ogólnoużytkową, która bardzo często można było zobaczyć na chłopskich i dworskich podwórkach, obecnie czubatkę polską hoduje się tylko ze względów estetycznych, a jej populacja z roku na rok staje się coraz mniejsza.

Pochodzenie i charakterystyka rasy

Pojawienie się przodków czubatki w Polsce zawdzięczamy średniowiecznym migracjom z Mongolii. Od tego czasu charakterystyczna kura stała się najczęściej hodowanym ptakiem w okresie staropolskim. Ze względu na swój niecodzienny wygląd – jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje ją spory czub z piór umieszczony na głowie – czubatka zdobywała uznanie w innych krajach europejskich, gdzie rozpoczęto starania nad uszlachetnieniem rasy (na podstawie czubatki powstała między innymi kura jedwabista), ale w Polsce nadal pozostają oryginalne egzemplarze, bez domieszek innych ras, które wyglądem bardzo przypominają pierwotne kury czubate.

Oficjalna nazwa rasy jest sporna. W wielu państwach, zwłaszcza niemieckojęzycznych jest ona nazwana czubatką holenderską, ze względu na to, że Holendrzy wnieśli największy wpływ do genetycznych modyfikacji czubatek. W innych miejscach świata często nazywa się ją czubatką padewską – nazwa ta została wymyślona w połowie XIX wieku, kiedy Polska zniknęła z map Europy, a zmiana nazwy miała charakter polityczny. W państwa anglojęzycznych jednak nadal utrzymuje się nazwa z określeniem polska.

Czubaki nie są bardzo wymagającą rasą. Jak wszystkie rasy ozdobne, muszą przebywać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Pióra ich czubów są mało odporne na wilgoć, więc zamontowane w kurniku poidła powinny być tak skonstruowane, żeby kury nie mogły zamoczyć głowy w wodzie. Pozostawienie mokrych i zabrudzonych piór na czubach i w brodzie może być przyczyną różnorodnych stanów zapalnych i grzybicznych.

Oryginalny wygląd kury czubatki sprawia, że coraz częściej goszczą na wystawach kur ozdobnych, gdzie obie jej odmiany – zarówno czubatka brodata jak i bezbroda – startują z powodzeniem i zyskują uznanie sędziów. Od kilkunastu lat pojawiły się na wystawach również miniaturowe wersje kur czubatek, które stają się coraz bardziej popularne.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki