Choroba Mareka u drobiu – zaraźliwy i groźny nowotwór
Choroby drobiu – przegląd, objawy i leczenie
Zobacz także
Wśród chorób drobiu, podobnie jak u innych gatunków zwierząt, wyróżnia się te o podłożu bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym oraz tła niezakaźnego. Z wieloma z nich producenci borykają się od bardzo dawna. Postępy w medycynie weterynaryjnej pozwoliły na dokładne poznanie cech czynników zakaźnych i sposobu rozprzestrzeniania się chorób. Na tej podstawie powstały zalecane schematy profilaktyki (m.in. szczepienia), która zawsze jest bardziej opłacalna niż późniejsze uwalnianie stada od zarazka.
Z biegiem czasu, poprzez wymianę materiału genetycznego patogenów, przemieszczanie się zwierząt czasem na znaczne odległości i wzrost intensyfikacji produkcji (wiążący się ze stresem i dużym zagęszczeniem populacji) wyodrębniły się nowe podtypy dotychczas znanych zarazków. Charakteryzują się one nieco innymi właściwościami i powodują nietypowe przebiegi chorób, co niekiedy znacznie utrudnia diagnostykę.
Choroby drobiu można podzielić na:
- choroby układu oddechowego
- choroby układu ruchu
- choroby układu pokarmowego
Choroby drobiu związane z układem oddechowym
Choroby bakteryjne
Pasterelozy. Wywołują cholerę drobiu. Zdarza się, że choroba przebiega ze znaczną śmiertelnością bez wcześniejszych objawów. W łagodniejszych zakażeniach słychać rzężenia ptaków i można zaobserwować duszności, sinice i osłabienie. Poza tym rozwijają się zapalenia stawów i ropnie na głowie. W leczeniu stosuje się antybiotyki, aczkolwiek ciężko jest pozbyć się zarazka ze stada.
Zakaźny katar nosa kur. Przebiega z ostrymi objawami ze strony dróg oddechowych. Często wikłany jest innymi drobnoustrojami. Bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie. Pojawiają się wypływy z nosa i worków spojówkowych i towarzysząca im duszność. Upadki są niewielkie, za to znacząco spada wykorzystanie paszy i nieśność.
Choroby wirusowe
Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy. Choroba może przebiegać ostro, przewlekle lub bezobjawowo. W pierwszym przypadku ptaki wykazują silną duszność, krztuszą się i padają. W łagodniejszym przebiegu widoczne jest potrząsanie głową, rzężenia i wypływ z jamy nosowej. Może dojść do spadku lub nawet całkowitego zatrzymania nieśności, ale po uwolnieniu się od zarazka wydajność produkcyjna wraca do normy.
Influenza ptaków. Może przebiegać z bardzo różnymi objawami. Najczęściej w stadach drobiu najpierw widoczne są: nagła, zwiększona śmiertelność, rzężenia, obrzęki okolic głowy i zasinienie dzwonków. Mogą także występować objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu nerwowego.
Choroby pasożytnicze
Syngamoza. Jest to inwazja nicieni bytujących w drogach oddechowych. Objawami są duszność, wyciąganie szyi i oddychanie przez otwarty dziób. Ptaki chudną i może dochodzić do zejść śmiertelnych.
czytaj dalej...Zobacz także
-
341495 3 6 0 -
174859 , 1 , 0 , 0 Hodowla kaczek - to musisz wiedzieć!
-
130910 , 1 , 0 , 1 Najczęstsze choroby gęsi - przegląd i objawy
-
33092 , 0 , 0 , 0 Choroba Mareka u drobiu – zaraźliwy i groźny nowotwór