Choroby drobiu – przegląd, objawy i leczenie

Kurza ferma - przegląd weterynaryjny Hodowla kur

Wśród chorób drobiu, podobnie jak u innych gatunków zwierząt, wyróżnia się te o podłożu bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym oraz tła niezakaźnego. Z wieloma z nich producenci borykają się od bardzo dawna. Postępy w medycynie weterynaryjnej pozwoliły na dokładne poznanie cech czynników zakaźnych i sposobu rozprzestrzeniania się chorób. Na tej podstawie powstały zalecane schematy profilaktyki (m.in. szczepienia), która zawsze jest bardziej opłacalna niż późniejsze uwalnianie stada od zarazka.

Z biegiem czasu, poprzez wymianę materiału genetycznego patogenów, przemieszczanie się zwierząt czasem na znaczne odległości i wzrost intensyfikacji produkcji (wiążący się ze stresem i dużym zagęszczeniem populacji) wyodrębniły się nowe podtypy dotychczas znanych zarazków. Charakteryzują się one nieco innymi właściwościami i powodują nietypowe przebiegi chorób, co niekiedy znacznie utrudnia diagnostykę.

Choroby drobiu można podzielić na:

  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu ruchu
  • choroby układu pokarmowego

Choroby drobiu związane z układem oddechowym

Choroby bakteryjne

Pasterelozy. Wywołują cholerę drobiu. Zdarza się, że choroba przebiega ze znaczną śmiertelnością bez wcześniejszych objawów. W łagodniejszych zakażeniach słychać rzężenia ptaków i można zaobserwować duszności, sinice i osłabienie. Poza tym rozwijają się zapalenia stawów i ropnie na głowie. W leczeniu stosuje się antybiotyki, aczkolwiek ciężko jest pozbyć się zarazka ze stada.

Zakaźny katar nosa kur. Przebiega z ostrymi objawami ze strony dróg oddechowych. Często wikłany jest innymi drobnoustrojami. Bardzo szybko rozprzestrzenia się w stadzie. Pojawiają się wypływy z nosa i worków spojówkowych i towarzysząca im duszność. Upadki są niewielkie, za to znacząco spada wykorzystanie paszy i nieśność.

Choroby wirusowe

Zakaźne zapalenie krtani i tchawicy. Choroba może przebiegać ostro, przewlekle lub bezobjawowo. W pierwszym przypadku ptaki wykazują silną duszność, krztuszą się i padają. W łagodniejszym przebiegu widoczne jest potrząsanie głową, rzężenia i wypływ z jamy nosowej. Może dojść do spadku lub nawet całkowitego zatrzymania nieśności, ale po uwolnieniu się od zarazka wydajność produkcyjna wraca do normy.

Influenza ptaków. Może przebiegać z bardzo różnymi objawami. Najczęściej w stadach drobiu najpierw widoczne są: nagła, zwiększona śmiertelność, rzężenia, obrzęki okolic głowy i  zasinienie dzwonków. Mogą także występować objawy ze strony przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Choroby pasożytnicze

Syngamoza. Jest to inwazja nicieni bytujących w drogach oddechowych. Objawami są duszność, wyciąganie szyi i oddychanie przez otwarty dziób. Ptaki chudną i może dochodzić do zejść śmiertelnych.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki