Jakie gniazda dla kur niosek? Odpowiadamy!

Kura znosząca jajka Gniazdo ze złożonymi jajami

Gniazda należą do obowiązkowego wyposażenia kurnika dla stad reprodukcyjnych utrzymywanych w systemie podłogowym lub dla niosek chowanych w systemie ekstensywnym. Ich zadaniem jest zachęcenie kur do znoszenia jaj w zacisznym, spokojnym miejscu. Prawidłowa budowa i rodzaj gniazda ma usprawniać pracę na fermie (zbiór jaja oraz czyszczenie) oraz zapewniać w miarę możliwości, prywatność kurom. Najwyższe parametry czystości mają jaja z chowu klatkowego, ponieważ od razu po zniesieniu staczają się na taśmociąg. Gniazda wypełnione ściółką są najmniej higieniczne, chyba, że są dezynfekowane i ściółka jest wymieniana często.

Materiał na gniazda

Materiał z którego jest zbudowane gniazdo zależy od systemu chowu oraz dostępnych surowców i finansów. Najdroższe do samodzielnego wybudowania lub zakupu są klatki z siatki ocynkowanej. Jednak są najlepsze pod kątem łatwego sprzątania, mycia i dezynfekcji. Drewno jest niezbyt dobrym materiałem, ponieważ wchłania wilgoć (może nawet zapleśnieć), trudno je umyć lub zdezynfekować, ale skrzynki lęgowe tego typu są najwygodniejsze dla kur (dają bezpieczeństwo).

Obsada gniazd

Obsada, również zależy w dużej mierze od systemu chowu oraz jego intensywności. Zasady dobrostanu nie pozwalają na zbytnią obsadę gniazd. Po pierwsze, dlatego, że kury, które nie mają swobodnego dostępu do gniazda mogą nieść się poza nim (czyli na ściółce, co zwiększa ryzyko zakażenia i zabrudzenia jaj). Po drugie, dlatego, że brak dostępu do wolnego gniazda wywołuje stres w stadzie kur, co może skutkować obniżeniem produkcji jaj.

Ściółka w gniazdach

Ściółka także zależy od systemu chowu. Wykorzystywane są wióry, słoma żytnia oraz piasek w systemach umożliwiającym kurom swobodne poruszanie się po kurniku. Tego typu ściółka musi być często dościelana lub wymieniana, aby zachować zasady higieny.

W bateriach klatek lub gniazdach zespołowych używane są maty gumowe lub imitujące trawę. Tego typu wyposażenie gniazd jest higieniczne, łatwe do mycia i dezynfekcji.

Rodzaje gniazd

Występują trzy rodzaje gniazd - otwarte, zamykane i zatrzaskowe.

Zatrzaskowe gniazda są wykorzystywane w fermach zarodowych kur, mają charakter szafy o dwóch lub trzech kondygnacjach z otworami (5-6). Nad wejściem do gniazda jest żaluzja, która poprzez otarcie grzbietu ptaka opada i zamyka kurę w gnieździe. Ma to na celu indywidualną ocenę nieśności konkretnego ptaka. Na jedno gniazdo przypadają dwie nioski.

Gniazda otwarte są wykorzystywane w fermach reprodukcyjnych i towarowych. Gniazda znajdują się w szafach, o kilku kondygnacjach, tak aby ptaki miały do nich swobodny dostęp. Tego typu szafy gniazdowe ułatwiają ręczny zbiór jaj, wykonane są z drewna lub blachy. Najniższe piętro gniazd powinno znajdować się 35 cm nad podłogą, aby ściółka z gniazd nie stykała się ze ściółką podłogi. W tego typu fermach na jedno gniazdo przypada 5-7 kur niosek. W pobliżu otworów wejściowych muszą znajdować  się grzędy ułatwiające nioskom wejście do gniazd położonych na wyższych kondygnacjach.

W chowie podłogowym na większą skalę wykorzystuje się otwarte gniazda zespołowe, które posiadają w swojej konstrukcji system automatycznego zbioru jaj. W gniazdach otwartych obsada może wynosić nawet 120 ptaków na 1m2. Tego typu gniazda są wprowadzane do ferm reprodukcyjnych i towarowych. Zazwyczaj stosuje się grzędy ułatwiające wejście do środka, zbudowane z drewnianych żerdzi, które można również stosować jako blokadę wchodzenia kur na noc do gniazd. Podłoga jest wyścielona matą (imitującą trawę) i nachylona o kilkanaście stopni w dół, tak aby jaja staczały się z pochylni i trafiały na linię, z której jaja są zbierane ręcznie, lub transportowane taśmociągiem.

Niektóre gniazda zespołowe mają taką konstrukcję, która umożliwia podnoszenie całego gniazdownika do góry. Czynność ta ma na celu zabezpieczenie gniazd przed kurami nocującymi w gniazdach i chcącymi wysiadywać jaja (kwoczenie to niepożądana cecha w stadach kur).

W chowie klatkowym np. bateryjnym gniazda kur są oddzielone od reszty klatki deską i wyścielone matą, oraz nachylone w taki sposób, aby jaja staczały się na zewnątrz do taśmociągu odbierającego jaja. Obowiązkowo w  klatce muszą znaleźć się grzęda, urządzenie do ścierania pazurów, poidło i karmidło. Część nie gniazdowa może posiadać podłogę z siatki ocynkowanej.

W systemie chowu wolno wybiegowego, kury mają dostęp do zadaszonych wybiegów. Aby zapobiec znoszeniu jaj na zewnątrz kurnika, szafy gniazdowe należy umieścić w budynku.

W pomieszczeniach do znoszenia jaj powinno być cicho, ciemno i spokojnie.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki