Hodowla kur niosek - wszystko co wiedzieć trzeba

Kura nioska Kura nioska

W Polsce kury są najliczniejszym gatunkiem drobiu. Według ustaleń Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 roku, hodowla kur niosek stanowi 44 111 860 sztuk. Kury nieśne produkują jaja spożywcze, po spadku nieśności są oddawane do rzeźni i wykorzystywane w kierunku mięsnym.

Charakterystyka kur nieśnych

Kury nieśne mają małą głowę, na której znajdują się przydatki głowowe (grzebień i parzyste  zausznice oraz dzwonki), zrogowaciały dziób i wypukłe, okrągłe oczy najczęściej wybarwione na żółto pomarańczowo. Szyja jest krótka i opierzona, lekko wygięta. Mięśnie piersiowe i ud są niewielkie w porównaniu u kurcząt brojlerów. Skrzydła mocno przylegają do ciała i są dość długie.

Rasy wykorzystywane w produkcji jaj

Kury nieśne zostały wytworzone z różnych, wysokowydajnych ras. Obecnie hodowane na fermach nieśnych kury są mieszańcami towarowymi.

Na fermach utrzymywane są kury rasy Leghorn, o białym upierzeniu, lekkiej sylwetce i masie ciała około 1,7 kg. Roczna produkcja wynosi 250-300 jaj, o wadze 57-60 g. Skorupki jaj są białe.

Najczęściej występującymi kurami na fermach w Polsce są dwie rasy Rhode Island Red lub White, różniące się barwą piór. Kury ważą około 2 kg, znoszą 200 jaj rocznie. Świetnie przystosowane do chowu ekstensywnego z dostępem do wybiegów.

Kolejną rasą jest New Hampshire, posiada upierzenie trochę jaśniejsze od Rhode Island Red (karmazyn), masę ciała około 2 kg i roczną produkcję na poziomie 180-200 jaj rocznie. Skorupka jaja jest ciemnobrązowa.

Kury rasy sussex są również wykorzystywane w kierunku nieśnym. Mają charakterystyczne upierzenie, biały tułów z czarnymi piórami na ogonie. Mają lepsze umięśnienie od pozostałych i masę ciała około 2,2 kg, znoszone jaja ważą 62 g, w ciągu roku produkują 180 jaj. 

W Polsce występuje jedna rasa rodzima kur Zielononóżka Kuropatwiana. Jest niewielką kurą o szarobrązowym upierzeniu (kogut ma kolorowe upierzenie) i zielonych skokach, waży około 1,8 kg i produkuje w ciągu roku 160-180 jaj. Z krzyżowania Zielononóżki Kuropatwianej i New Hampshire powstała Żółtonóżka Kuropatwiana. Obie z rodzimych Polskich ras są znakomicie przystosowane do niekorzystnych warunków środowiska, nie są wybredne i dobrze sprawdzają się w chowie ekstensywnym.

Wychów piskląt nieśnych

Warunki odchowu piskląt mają ogromny wpływ na jakość produkowanych jaj oraz długość szczytowej nieśności stada. Pisklęta do 8 tygodnia życia bardzo szybko rosną, następuje wymiana puchu pisklęcego na dorosłe pióra. Pisklęta należy ważyć, aby monitorować prawidłowość przyrostów masy ciała. Do 16 tygodnia życia przebywają w wychowalni, po czym są przenoszone do hali produkcyjnej. Aby przyspieszyć proces wejścia w nieśność, zwiększa się długość dnia świetlnego oraz zmienia paszę na bardziej skoncentrowaną w składniki pokarmowe.

Okres nieśności

Nie wszystkie kury przeniesione z wychowalni wchodzą w okres nieśności w tym samym czasie. Okres nieśności trwa 60 tygodni, a jego szczyt występuję między 6, a 8 tygodniem nieśności.

Systemy chowu

Produkcja jaj może się odbywać systemem intensywnym, półintensywnym lub ekstensywnym. W chowie fermowym wyróżnia się cztery systemy utrzymania- podłogowy, klatkowy, alternatywny i wolnowybiegowy.

System podłogowy można podzielić na chów ściołowy, rusztowy oraz ściołowo-rusztowy.

Chów ściołowy odbywa się na głębokiej ściółce, która jest uzupełniana przez cały okres chowu i usuwana przy zmianie obsady kurnika. Najczęściej jako ściółkę wykorzystuje się słomę żytnią lub wióry, ma za zadanie odizolowanie ptaków od zimnego podłoża. Jaja pochodzące z chowu ściołowego są zabrudzone i występuje większe ryzyko zakażeń jaj. System rusztowy i ściołowo rusztowy jest bardziej higieniczny, ułatwiający częstsze sprzątanie i dezynfekcję. W hodowli kur nieśnych raczej nie są stosowane tego typu podłogi.

System klatkowy stosowany jest w wielkotowarowych fermach o ogromnej produkcji jaj spożywczych. Jest najczęściej spotykanym systemem. Klatki są ustawione na sobie w wielu kondygnacjach, powiększając tym samym powierzchnię chowu.

W klatkach znajdują się gniazda z matą imitującą trawę, drapaki, grzędy, karmidła i poidła. W klatkach jest pochylona podłoga o 8-12° umożliwiająca powolne stoczenie jaja do taśmociągu. System klatkowy jest mniej wygodny dla kur, ale jaja z tego typu chowu są dużo bardziej czyste i higieniczne.

System alternatywny czyli wolierowy zakłada chów kur na całej powierzchni dostępnego pomieszczenia. Zazwyczaj przerabiane są stare pomieszczenia, poprzez usunięcie jednej ściany klatki, dostawienie grzęd, drabinek i gniazd.

System wolnowybiegowy polega na połączeniu systemu podłogowego - ściołowego z dostępem do wybiegów. W pomieszczeniu znajdują się szafy gniazdowe, w których kury się niosą, a pracownicy ręcznie zbierają jaja. Kury przez cały dzień mają wolny dostęp do wybiegów poprzez otwory w ścianach kurnika.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki