Kura brodacz antwerpski - karłowata rasa ozdobna o oryginalnej brodzie z piór

Kura brodacz antwerpski Kura brodacz antwerpski

Brodacz antwerpski to stara belgijska rasa lekkich kur nieśnych. Charakterystyczny kształt ciała, różnorodność ubarwienia i brak trudności w oswajaniu sprawiają, że te karłowate kury są bardzo lubiane i często trzymane w ogrodach jako ptaki ozdobne.

Charakterystyka

Brodacz antwerpski wyróżnia się spośród innych kur ozdobnych niewielkimi rozmiarami. Koguty osiągają masę zaledwie 650 g, kury natomiast – do 550 g. Charakterystyczna dla tej rasy jest „dumna postawa”: ptaki mają wysoko wysklepione, okrągłe piersi i krótkie, spadziste grzbiety. Średnich rozmiarów skrzydła są noszone niemal pionowo. Szyje brodaczy antwerpskich sprawiają wrażenie lekko cofniętych. Ich głowy, zaopatrzone w drobne, łagodnie zakrzywione dzioby, są bardzo małe, podobnie jak ubarwione na czerwono różyczkowe grzebyki i zausznice. Ani koguty, ani kury nie mają dzwonków. Ich ozdobą są za to charakterystyczne „brody”, składające się z trzech warstw piór, które wyrastają pionowo i przez to sprawiają wrażenie wiecznie nastroszonych. Koguty mają ponadto wysokie ogony z długimi, zwisającymi sierpówkami. Przedstawiciele tej rasy występują we wszystkich odmianach kolorystycznych, również barwy oczu, dziobów i skoków są różnorodne.

Nieśność kur określa się jako wysoką. Jaja w białych skorupkach są bardzo małe – ważą do 35 g.

Warunki utrzymania

Brodacze antwerpskie mają radosne usposobienie. Nie są płochliwe, za to bardzo energiczne, a ponieważ dobrze latają, wymagają wysokich ogrodzeń. Można utrzymywać je również w wolierach, najlepiej obsadzonych zimozielonymi krzewami dla ochrony przed wiatrem. Podobnie jak większość ras typu nieśnego, brodacze antwerpskie słabo kwoczą, dlatego jeśli chcemy doczekać się potomstwa, warto zawczasu poszukać kwoki zastępczej.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Chvapil S., Ptaki ozdobne. Leksykon przyrody, „Delta W-Z”, Warszawa 2005, s. 9-10.
  2. Fournier A., Kury. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2008, s. 52.
  3. Kożuszek R., Modne piórka, „Kwietnik”, nr 8/2003, s. 52-54.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki