Inkubacja jaj kurzych i wykluwanie piskląt

Pisklęta - kurczaki Pisklęta

W produkcji kur nieśnych lub mięsnych bardzo ważną rolę odgrywa inkubacja oraz wylęganie jaj. Utrzymanie odpowiednich warunków w inkubatorze, a później w wylęgarni ma ogromny wpływ na ilość i jakoś piskląt. Rozwinięcie produkcji sztucznych lęgów było bezpośrednio powiązane z rosnącym zapotrzebowaniem na kurczęta przez cały rok, a nie tylko sezonowo. Wprowadzenie do stad reprodukcyjnych programów świetlnych umożliwiło pozyskiwanie jaj wylęgowych przez cały rok, a unowocześnienie aparatów wylęgowych napędza przemysł drobiarski.

Zakłady wylęgowe oferują hodowcom pisklęta seksowane, czyli podzielone według płci, co zmniejsza koszty utrzymania np. w fermach niosek.

Wybór jaj wylęgowych

Wybór jaj wylęgowych jest istotnym czynnikiem oddziałującym na efektywność wylęgania jaj.

Jaja wylęgowe należy wybierać pod kątem zdrowotności, wielkości i braku spokrewnienia między rodzicami. Jaja nie mogą być nadtłuczone, o zbyt cienkiej skorupce oraz z wadami rozwojowymi (nie odpowiedni kształt, zgrubienia, nierównomierne rozłożenie węglanu wapnia oraz barwnika). Cienka skorupka ułatwia parowanie wody z jaja i wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie powinno się inkubować jaj zanieczyszczonych, natomiast mycie lub przecieranie mokrą ścierką jest niedozwolone, bo proces ten zmywa naturalną powłokę ochronną jaja.

Transport z ferm do zakładów wylęgowych

Samochody transportujące jaja z ferm do zakładów wylęgowych są przystosowane do przewozu wytłaczanek, tac, lub całych regałów stanowiących wnętrze inkubatorów. Temperatura w samochodzie powinna być taka sama jak w magazynie fermy. Powinno się unikać zbytnich wstrząsów, mogących spowodować uszkodzenie skorupy lub komór powietrznych w jaju. Transport nie może trwać dłużej niż 24 h.

Pielęgnacja i przechowywanie jaj przed inkubacją

Hodowcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest opieka nad jajem jeszcze przed inkubacją.

Duży wpływ na wylęgalność jaj, ma termin zbioru. Zaleca się zbierać jaja trzy razy dziennie, a kiedy na fermie jest zbyt gorąco nawet pięć razy dziennie, aby uniknąć przegrzania. Jaja układane są na wytłaczankach, lub na tacach służących jako wyposażenie inkubatorów. Poddawane są dezyfekcji do 4 h po zbiorze. Przed inkubacją należy przechowywać je w chłodnym, wilgotnym miejscu, węższym końcem do dołu (17°C, 65-75% wilgotności). Jeśli inkubacja nie następuje od razu po zbiorze, to jaja należy przekręcać co najmniej raz dziennie. Jaj nie należy przechowywać przed inkubacją dłużej niż 7 dni, bo wylęgalność drastycznie spada.

Inkubatory

Na rynku występuje wiele modeli inkubatorów. Ich ilość w wylęgarni piskląt zależy od predyspozycji finansowych hodowcy oraz intensywności produkcji piskląt.

Jeżeli do inkubatora producent wkłada jaja o tej samej fazie rozwoju, to wystarcza 1 urządzenie. Natomiast jeśli hodowca chce w jednym momencie inkubować jaja o różnych stadiach rozwoju, potrzebuje więcej maszyn, ponieważ dla innych etapów rozwoju są potrzebne inne warunki inkubacji.

Ważne jest miejsce ustawienia inkubatorów, nie mogą stać na słońcu, ani w przeciągu, tak aby nie zmieniać warunków panujących wewnątrz urządzeń podczas otwierania drzwi.

Występują dwa typy inkubatorów ze względu  na obieg powietrza w środku, z obiegiem wymuszonym i stałym. Wentylatory umożliwiają obieg wymuszony, dzięki któremu utrzymuje się stała wilgotność i temperatura. Inkubatory bez wentylatorów są mniejsze i mają inne zalecenia temperaturowe dla jaj. Nieświeże powietrze wydostaje się na zewnątrz przy podstawie urządzenia.

Obecne aparaty wylęgowe posiadają oprogramowanie, które steruje całym procesem wylęgu. Ma za zadanie kontrolować poziom CO2  i utratę masy jaja, utrzymywać stałą temperaturę zarodka i dezynfekować się automatycznie.

Inkubator w wyglądzie przypomina szafę, z wysuwanymi szufladami, na których znajdują się tace klujnikowe.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki