Hodowla bażantów. Radzimy, jak hodować, pielęgnować i żywić te ptaki

Hodowla bażantów Bażant łowny - gatunek hodowany w Polsce

Hodowla bażantów w Polsce ma na celu produkcję mięsa, wychów osobników do reintrodukcji oraz chów w celach łowieckich. W środowisku naturalnym występuje około 462 tysięcy sztuk ptaków. W Polsce hodowany jest bażant łowny, zwany również obrożnym, właściwym i szlachetnym.

Wygląd

Bażanty cechuje widoczny dymorfizm płciowy. Samce są kolorowo ubarwione, pióra są jaskrawe, pstre i mają metaliczny połysk. Głowa jest zielona, szyja fioletowa, kark pomarańczowy, pierś czerwona, obroża jest biała, a ogon długi na 42-53 cm. Samica jest beżowo-brązowa, na tułowiu występują ciemne plamy otoczone rudą kreską. Pisklęta i młode bażanty mają podobne ubarwienie do samic.

Rodzaje chowu

W hodowli bażantów wyróżnia się chów otwarty i zamknięty. Chów otwarty polega na utrzymywaniu ptaków na ogrodzonym łowisku, posiadającym wolierę, w której ptaki przystosowują się do warunków środowiska oraz która chroni je przed drapieżnikami. Oprócz tego teren powinien być zadrzewiony i zakrzaczony tak, by bażanty miały możliwość tworzenie kryjówek oraz posiadania grzęd. Karmidła muszą być zadaszone. Na obszarze łowiska można zamontować ambony obserwacyjne, umożliwiające odstrzał drapieżników.

Chów zamknięty zakłada utrzymanie ptaków na terenie ogrodzonym w specjalnie przystosowanych wolierach. Woliery są wyposażone w grzędy, karmidła i poidła. Teren bażantarni powinien być zadrzewiony i zakrzewiony.

Rodzaje wolier

Na terenie bażantarni mogą znajdować się różne rodzaje wolier. Hodowcy montują je w zależności od ilości posiadanych ptaków oraz systemu chowu.

Woliery rodzinne to osiatkowane pomieszczenia, w których zamieszkuje 1 samiec i 6-8 kur. Ten typ woliery jest wykorzystywany głównie podczas sezonu reprodukcyjnego. Ptaki mają do dyspozycji przestrzeń o wymiarach 5x6x2 m. Na suficie powinna znajdować się siatka rybacka, amortyzująca uderzenia ptaków i powyżej zwykła metalowa siatka, w razie przerwania siatki rybackiej przez wzbijające się ptaki.

Woliery powinny do siebie przylegać i posiadać przejścia wewnątrz, tak aby można było poruszać się swobodnie pomiędzy boksami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Siatka powinna być wkopana w ziemię na co najmniej 30 cm, aby zabezpieczyć bażanty przed drapieżnikami i przed ewentualną ucieczką. Woliera mieć na wyposażeniu karmidło i poidło osłonięte daszkiem oraz grzędy wzdłuż ścian. Idealnym podłożem dla bażantów jest piasek (warstwa 15 cm). Pomieszczenie musi posiadać elementy środowiska naturalnego, znakomicie nadają się do tego różnego rodzaju krzewy np. róża, porzeczka lub tarnina. 

Woliery zimowe służą głównie do utrzymywania ptaków jednej płci w okresie jesieni i zimy. W jednej wolierze może znajdować się nawet 60 osobników, wówczas na jedną sztukę powinno być przydzielone około 5m2. Teren tego typu woliery musi być wyposażony w zadaszone poidła oraz karmidła i grzędy wykonane z gałęzi. Powierzchnia powinna być obsadzona krzewami i obsiana kukurydzą lub rzepakiem. Środek woliery może być wysypany żwirem lub piaskiem.

Woliery adaptacyjne i cyrki są to pomieszczenia służące do przygotowania ptaków do wypuszczenia na łowiska otwarte. Do boksów wprowadza się młode ptaki (6-8 tygodni). Woliery adaptacyjne posiadają podobną konstrukcję do wolier zimowych. Jedna ściana takiej woliery jest ruchoma, można ją podnieść tak, aby umożliwić swobodne opuszczenie pomieszczenia przez ptaki. Niektóre z nich wracają przez jakiś czas do wolier, dlatego należy zapewnić im całodobowy wolny dostęp.

Natomiast cyrki są to osiatkowane do 150 cm wysokości boksy, w których znajdują się naturalnie rosnące drzewa i krzewy, na których umieszcza się siatkę rybacką, pełniącą funkcję sufitu zabezpieczającego przed ucieczką.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki