Najpopularniejsze rasy indyków. Oto nasz przegląd!

Indyki rasy bronz szerokopierśny Indyki rasy mały biały beltsville

Indyk jest drugim po strusiu afrykańskim, najcięższym ptakiem hodowlanym. Ma ogromne znaczenie gospodarcze w produkcji i spożyciu mięsa drobiowego. Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej w produkcji brojlerów indyczych oraz jest znaczącym eksporterem mięsa.

W naturalnych warunkach występują dwa gatunki indyków: północnoamerykański i pawi. Indyki zaczęto sprowadzać do Europy w XVI wieku, były to indyki czarne i białe. Ptaki te były zawsze doskonalone i selekcjonowane w mięsnym kierunku użytkowania. Początkowo jedyną rasą użytkowaną w Polsce były indyki Bronz Standard.

Typy użytkowe

Pojęcie rasy w hodowli indyków straciło znaczenie, ze względu na selekcję, którą prowadzi się w określonych rodach i liniach. Wyróżnia się trzy typy użytkowe: lekki, średni, ciężki.

Typ lekki reprezentowany jest przez białe szerokopierśne oraz małe białe beltsville.

Samice ważą około 5 kg, samce 8-12 kg. Indyczki uzyskują dojrzałość nieśną w 30 tygodniu życia, znoszą podczas okresu nieśności trwającego 24 tygodnie, 115 jaj. Indyki w typie lekkim cechuje szybkie tempo wzrostu, dojrzewania płciowego oraz nieśnego i dobre wskaźniki rozrodu. Ptaki uzyskują dojrzałość rzeźną w 12 tygodniu życia, masa ciała wynosi od 3 do 6 kg w zależności od rasy. Dzięki niskiej masie ciała jest możliwe krycie naturalne.

Mały biały beltsville

Został wyhodowany w USA, ze względu na potrzeby konsumentów życzących sobie małych tuszek indyków. Do Polski zostały zaimportowane w 1960 roku z Anglii.

Upierzenie jest całkowicie białe, a skóra kremowa. Indyczki ważą od 4,5 do 6 kg, a samce od 9 do 11 kg. Nieśność w ciągu roku wynosi około 100 jaj. Wylęgowość z jaj zapłodnionych kształtuje się na poziomie 85%.

Dwunastotygodniowe indyki przeznaczane są na ubój, ponieważ w późniejszym okresie pod skórą zaczyna osadzać się tłuszcz. W wieku 12 tygodni młode ważą 3,2‒3,7 kg. Charakteryzują się niskim zużyciem paszy. Na kilogram przyrostu masy ciała potrzebują od 2,5 do 3,5 kg paszy.

Mały niały beltsville przyczynił się do powstania polskich indyków głaznowskich czarnych. Rasa ta jest odporna na choroby (mykoplazmozy) i wykazuje się wysoką przeżywalnością piskląt w okresie wychowu.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki