Obora wolnostanowiskowa - zalety i wady rozwiązania
Obora uwięziowa – praktyczne porady dotyczące rodzaju stanowisk i uwięzi
Zobacz także
Bydło utrzymywane jest w oborach wolnostanowiskowych bądź stanowiskowych, czyli uwięziowych. System uwięziowy jest praktykowany w chowie bydła od dawna. Zapewnia indywidualne podejście i obserwację zwierząt podczas karmienia lub doju. Utrzymanie krów na uwięzi powinno być rekompensowane ruchem na świeżym powietrzu, na pastwisku lub wybiegach.
Rodzaje stanowisk
Każde stanowisko uwięziowe składa się z legowiska, żłobu paszowego, poidła automatycznego, uwięzi oraz drabiny paszowej. Stanowiska mogą różnić się od siebie wymiarami, kształtem, budową oraz rodzajem uwięzi. Wyróżnia się stanowiska płytkie ściółkowe i bezściółkowe.
Stanowisko długie ściółkowe
Tego typu stanowiska są wykorzystywane jako porodowe lub zabiegowe. Stanowisko posiada duże legowisko (długość około 250 cm) i jest uwiązane przy pomocy długiego łańcucha. Krowa ma dość dużą swobodę ruchu. Ściółka powinna być codziennie dościelana, a kał usuwany w miarę zabrudzenia stanowiska. Najczęściej tylna część legowiska jest obniżona, tak, aby mocz mógł swobodnie spływać do rowu ściekowego. Wszystkie zabiegi czyszczące są wykonywane przez pracowników.
Stanowisko średnie ściółkowe
Legowisko (długości około 200 cm) jest zagłębieniem w płycie gnojowej na głębokość około 20 cm. Drabina paszowa jest opuszczana, kiedy odpas krów jest zakończony, dzięki czemu legowisko pozostaje względnie czyste, a krowa defekuje na płytę gnojową. Na ogół w tego typu legowiskach są stosowane łańcuchy. Legowiska są oddzielone od siebie barierkami. Jako ściółka stosowana jest słoma, trociny lub piasek, które wymieniane są w miarę zabrudzenia.
Stanowisko krótkie ściółkowe
Stanowiska krótkie mają mniejsze legowiska (około 160 cm) od wyżej wymienionych stanowisk, krótką uwięź łańcuchową i wyżej ustawiony żłób paszowy. Zwierzęta mają dość ograniczoną swobodę ruchu, mogą stać lub leżeć. Stanowisko jest na tyle krótkie, że odchody są wydalane w całości na płytę gnojową. Legowiska pozostają względnie czyste, dościelanie może odbywać się rzadziej. Ten system w pełni umożliwia automatyzację usuwania odchodów z płyty gnojowej przez różnego rodzaju zgarniaki mechaniczne.
Stanowisko krótkie bezściółkowe rusztowe
Tego typu stanowiska są wyposażone są w ruszt zamiast płyty gnojowej. Krótka uwięź i dość małe legowisko (150 cm długości) uniemożliwiają defekację na legowisko. Odchody i mocz wpadają do zbiorczego kanału gnojowicy. Dzięki temu systemowi, zgarnianie odchodów jest wyeliminowanie, a mycie powierzchni rusztu ułatwione. Stanowiska rusztowe zmniejszają pracochłonność podczas sprzątania oraz znika problem przechowywania obornika. Gnojowica spływa do dużych zbiorników samoistnie, poprzez spłukiwanie wodą oraz dzięki zgarniakom wewnątrz kanału.
Jedynym problemem tego typu rozwiązań konstrukcyjnych, może być złe dopasowanie długości uwięzi. Powinna ona być możliwie jak najkrótsza, ponieważ w przypadku zbyt długiego łańcucha, krowy będą narażone na uszkodzenia mechaniczne kończyn tylnych (np. kulawizna) na podłodze rusztowej.
Stanowiska półrusztowe bezściółkowe
Legowisko jest zakończone niewielkiej szerokości rusztem, pod którym porusza się zgarniak typu delta usuwający nadmiar obornika. Kanał jest płytszy niż w stanowisku typowo rusztowym. Długość legowiska wynosi 180 cm.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
17717 , 0 , 0 , 0 Przedstawiamy popularne rodzaje wygrodzeń i stanowisk dla bydła
-
-
21923 , 1 , 0 , 0 Zapalenie płuc u krów i cieląt - objawy i zapobieganie