Hodowla sandacza - niełatwa, lecz bardzo opłacalna. Zdradzamy sekrety hodowli!

Sandacz w stawie Sandacz w rękach wędkarza

Sandacz jest niezwykle wartościowym gatunkiem, poszukiwanym przez wędkarzy i koneserów rybiego mięsa. Hodowla sandacza należy do kosztownych i wymaga dużych nakładów pracy, jednak ze względu na wysokie ceny mięsa jest opłacalna. Podpowiadamy, jak przygotować staw do hodowli sandacza i zdradzamy sekrety odchowu narybku.

Pokrój

Sandacz (Stizostedion lucioperca) wywodzi się z rodziny okoniowatych. Ta drapieżna ryba osiąga średnio 75 cm długości (osobniki ośmioletnie) – w pierwszym roku życia dorasta do 10-15 cm. Najlepiej wyrośnięte osobniki mogą mierzyć do 1 m przy wadze 15-20 kg. Sandacz ma podłużne ciało o szczupakowatym kształcie oraz płetwach rozmieszczonych i ukształtowanych podobnie do okonia. Jego grzbiet przybiera kolor oliwkowozielony, boki natomiast są jaśniejsze, poprzecinane ciemnozielonymi pionowymi pręgami. Sandacz posiada dwa rodzaje uzębienia – małe, szczotkowate zęby wyrastają na zmianę ze znacznie dłuższymi zębami chwytnymi.

Warunki środowiskowe

W naturze sandacze spotka się w głębokich, ciepłych jeziorach i rzekach o łagodnym nurcie. Odpowiada im twarde, pozbawione roślin dno. Główne pożywienie sandacza stanowią drobne ryby i larwy. Przedstawiciele tego gatunku żyją w stadach, jedynie stare osobniki są samotnikami. W przeciwieństwie do szczupaków są to ryby aktywne, które polują, a nie wyczekują na pokarm.

Przystosowanie stawu

Hodowla sandacza wymaga stawu ze spustem wody. Na dnie zbiornika powinna znaleźć się twarda glina, żwir albo kamienie. Sandacz nie nadaje się do chowu w małych stawach, ponieważ wykazuje tendencję do karłowacenia. Bardzo niekorzystnie na osobniki w każdym wieku działają silne promienie słoneczne, dlatego nie można utrzymywać ich w płytkiej wodzie. Sandacza nie należy też hodować w jednym stawie z leszczem, ponieważ takie połączenie może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu liczebności przedstawicieli tego drugiego gatunku.

Tarło i wylęg

Sandacze przystępują do tarła od kwietnia do czerwca, przy minimalnej temperaturze rzędu ok. 16°C. Na miejsce składania ikry wybierają zbiorowiska roślin lub korzenie drzew, zwłaszcza wierzby. W systemie hodowli intensywnej zaleca się odławiać tarlaki do małych stawów, głębokich na minimum 1,2-1,5 m, ze sztucznymi kryjówkami na ikrę. Zarówno ikrę, jak i młody narybek należy chronić przed promieniowaniem słonecznym – potrzebom sandacza w okresie tarła najlepiej odpowiada lekko mętna woda.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki