Hodowla suma afrykańskiego - najważniejsze informacje

Sum afrykański Sum afrykański

Sum afrykański zawitał do naszego kraju blisko ćwierć wieku temu i od tamtej pory stopniowo – lecz stale – zyskuje na znaczeniu w polskim przemyśle rybnym. Choć hodowla suma afrykańskiego wymaga znacznych nakładów finansowych, gatunek ten wart jest uwagi ze względu na niskie wymagania środowiskowe i łatwość w osiąganiu doskonałych efektów tuczu.

Początki hodowli europejskiej

Sum afrykański (Clarias gariepinus) w stanie naturalnym występuje w wodach Afryki i na wschodnich terenach basenu Morza Śródziemnego. Do Europy trafił w latach 80. XX w. dzięki działaniom holenderskich hodowców. Początki hodowli ryb tego gatunku na naszym kontynencie były trudne i ze względu na niski popyt niemal zakończyły się fiaskiem. Stopniowo sumem afrykańskim zaczęli jednak interesować się przedsiębiorcy z Niemiec, Belgii i Węgier. W Polsce pierwszą próbę jego hodowli podjęto w 1989 r. w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu. Obecnie krajowa produkcja suma afrykańskiego – łącznie z produkcją jesiotra i wiosłonosa – wynosi 2000 ton rocznie.

Pokrój

Sum afrykański cechuje się podłużnym kształtem ciała, które w tylnej części jest bocznie ścieśnione. Przedstawiciele tego gatunku mają szerokie, płaskie głowy z czterema parami wąsów. W naturze sum afrykański dorasta do 170 kg przy wadze 60 kg. Jego bezłuska skóra jest zielonobrunatna i pokryta ciemnymi plamkami na grzbiecie i biała lub żółta w części brzusznej.

Technologia chowu

Hodowlę suma afrykańskiego prowadzi się w ogrzewanych budynkach, w basenach albo brezentowych zbiornikach z recyrkulowanym obiegiem wody. Gatunek ten dobrze znosi niedobory tlenu i wysokie stężenie amoniaku, jednak ze względu na duże zagęszczenie ryb woda musi być filtrowana. Ocenia się, że do produkcji 20 ton suma afrykańskiego rocznie wystarczy budynek o powierzchni 100-150 m2. Pomieszczenie, w którym znajdują się baseny, nie może być niższe niż 3 m, musi posiadać bardzo dobrą izolację termiczną i automatyczny system wentylacji. Aby zapobiec dużym stratom ciepła, powinna panować w nim stała temperatura 27-28°C.

Żywienie

W naturze wszystkożerny sum afrykański żywi się przede wszystkim innymi rybami. W celu osiągnięcia jak najwyższych przyrostów w chowie intensywnym sumy karmi się wysokobiałkową paszą pstrągową (powyżej 35% białka) o współczynniku pokarmowym 0,6-1.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki