Czym i jak karmić ryby w stawie? Przedstawiamy najważniejsze zasady

Karmienie ryb w stawie Karmienie ryb w stawie

Umiejętność właściwego doboru i dawkowania paszy jest niezbędna w chowie ryb stawowych. W jaki sposób poradzić sobie z tym zadaniem, by nie zaszkodzić zwierzętom i uzyskać jak najlepsze wyniki w ich hodowli? Radzimy, czym i jak karmić ryby w stawie.

Uwagi ogólne

Ryby żyjące w prawidłowo utrzymanym zbiorniku mają dostęp do różnorodnego pokarmu naturalnego – zooplanktonu, roślin i narybku. W stawach hodowlanych ryby dokarmia się w celu polepszenia ich przyrostów, w ogrodowych oczkach wodnych natomiast konieczność podawania paszy jest związana ze stosunkowo dużym zagęszczeniem zwierząt przy niewielkiej powierzchni zbiornika. Podawanie pokarmu stanowi również ważny element procesu oswajania – karpie koi są ufne na tyle, że można nauczyć je pobierania pożywienia z ręki.

W naszym klimacie ryby wymagają dokarmiania od przełomu kwietnia i maja do października – w temperaturze poniżej 10°C zwierzęta nie żerują, ponieważ zapadają w stan zbliżony do letargu. Typy pasz i sposoby ich dawkowania zmieniają się w zależności od pór roku i wieku ryb.

Mieszanki zbóż

Karpie i liny bytujące w stawach dokarmia się zbożami: pszenicą, jęczmieniem i żytem oraz gotowymi paszami. Dużą zaletą mieszanki zbożowej jest niska zawartość białka przy wysokiej zawartości węglowodanów. Skład takiej mieszanki powinien być zbilansowany: intensywne żywienie pszenicą prowadzi do otłuszczenia ryb, z kolei mięso karpi karmionych żytem ma doskonałą jakość. Warto odnotować, że karpie dobrze wykorzystują niskiej jakości poślad, zjadają również wyrośnięte, a nawet przypalone zboże. Bardzo lubiana przez wszystkie ryby jest kukurydza, która – podawana w racjonalnych dawkach – korzystnie wpływa na ich wzrost. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie należy skarmiać jej jedynie w tygodniach poprzedzających odłów.

W żywieniu karpi dobrze sprawdzają się łubin słodki i gorzki (nie nasienny i nie bejcowany). Jeśli w stawie panują niedobory zooplanktonu, młode ryby można dokarmiać drobno zmieloną, prażoną lub toastowaną poekstrakcyjną śrutą sojową – taka pasza jest jednak ciężkostrawna, dlatego zaleca się podawać ją tylko w ciągu tygodnia przed odłowem z pierwszej przesadki i przez pierwszy tydzień po przenosinach. Ziarno przeznaczone do skarmienia w stawie rybnym należy przechowywać nie dłużej niż 8 tygodni.

Granulat

Granulowana pasza gotowa jest droższa niż mieszanka zbóż, ale umożliwia dostarczanie rybom dużych ilości białka, co pozwala na zagęszczenie obsady. Pasza o optymalnym składzie powinna zawierać 25% białka – większa jego ilość niepotrzebnie pogarsza jakość wody i nadmiernie obciąża układ pokarmowy ryb.

Wylęg otrzymuje paszę w postaci drobnego granulatu, o zawartości białka 30% i średnicy 0,1-0,5 mm. Gdy narybek dorośnie do 2-5 cm, należy karmić go pelletem o średnicy 0,5-2,0 mm. Karpiom rocznym (od osiągnięcia masy 40 g) podaje się granulat o średnicy 1,5-2,5 mm, a dwuletnim – 2,0-3,0 mm. Liny zaleca się karmić paszą granulowaną przeznaczoną dla karpi młodszych o rok.

Pasze kondycyjne i lecznicze

Witaminizowane pasze kondycyjne, które zawierają 30-35% białka, podaje się jesienią i wiosną, ale tylko w wodzie o pH niższym niż 8 – w przeciwnym razie łatwo doprowadzić do nadmiernego wzrostu stężenia amoniaku. Karpie roczne w tygodniach poprzedzających zimowanie powinny otrzymywać karmę wysokotłuszczową – taka strategia żywienia pozwala na ograniczenie liczby śniętych ryb. W przypadku chorób zwierzętom podaje się pasze zawierające środki lecznicze. Ich rodzaj i dawkowanie określa weterynarz.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki