Czyszczenie stawu – bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny

Oczyszczanie stawu Zanieczyszczony staw

Warunkiem zachowania równowagi biologicznej w stawie jest utrzymywanie stałych parametrów wody. Podpowiadamy, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga przydomowy zbiornik wodny i kiedy należy przeprowadzać czyszczenie stawu.

Usuwanie resztek organicznych

Wiosną i jesienią należy regularnie wyławiać ze stawu opadłe liście i usuwać gnijące części roślin. W tym celu niezbędny jest czerpak z długim, mocnym trzonkiem. Bardzo skutecznym sposobem na utrzymanie porządku w stawie zimą jest rozpięcie nad nim siatki – tylko wtedy zyskamy pewność, że dno nie zostanie zanieczyszczone nadmiarem opadłych liści, których nie zdążyliśmy wyłowić.

Utrzymaniu właściwych parametrów wody – zwłaszcza w mniejszych stawach – służą filtry. Filtr, wypełniony odpowiednim materiałem, reguluje twardość i pH wody, a ponadto wychwytuje zawiesiny. Bardzo pomocny w odławianiu większych resztek organicznych może okazać się powierzchniowy oczyszczacz wody, czyli skimmer. Podłącza się go do filtra – zanieczyszczenia są wtedy zasysane i zbierane do pojemnika, a jedynym obowiązkiem właściciela stawu jest czyszczenie sita. Pamiętajmy, że filtry funkcjonują tylko w okresie wiosennym, letnim i wczesną wiosną – nie wolno zostawiać ich w wodzie na zimę.

Walka z glonami

W każdym stawie występują glony, a ich pojawienie się jest oznaką prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Warto jednak wiedzieć, że o ile pod wpływem światła fitoplankton produkuje tlen, o tyle nocą go zużywa i wytwarza dwutlenek węgla. Niedobory tlenu skutkują wzrostem stężenia amoniaku, śmiertelnie niebezpiecznego dla ryb, dlatego zbyt duża ilość glonów w stawie jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym.

Z inwazją glonów mamy do czynienia zazwyczaj wiosną, gdy inne rośliny znajdują się jeszcze w stanie spoczynku i nie stanowią dla nich konkurencji do składników pokarmowych. Glony nitkowate, które przyjmują postać zielono-brązowego kożucha, trzeba wyławiać szybko, by nie zdążyły się rozłożyć.

Pamiętajmy, że rozwojowi glonów sprzyja silne nasłonecznienie, wokół stawu warto zatem posadzić drzewa i krzewy. W podobny sposób działa zbyt wysoka twardość wody – zawartość wapnia w wodzie można obniżyć przez zatopienie w stawie worków z kwaśnym torfem lub stosowanie torfowych wkładów to filtra. Z tej samej przyczyny niedobory wody, powstające w czasie upałów, zaleca się uzupełniać deszczówką zamiast wodą z wodociągu.

Karmienie ryb a równowaga biologiczna

Do inwazji glonów nierzadko przyczynia się sam właściciel stawu, przekarmiając ryby. Pojedyncza dawka karmy powinna być wydzielona w taki sposób, by zwierzęta zdołały zjeść ją w ciągu 10 minut. Lepiej karmić za mało, niż przekarmiać – ryby żerujące w sposób naturalny kopią bowiem w mule, a powstające w ten sposób zmętnienie wody utrudnia rozrost glonom nitkowatym. Ponadto żerowanie ryb przy dnie przyśpiesza proces mineralizacji mułu, w wyniku którego powstają fosforany i azotany – cenny nawóz dla roślin w stawie.

Usuwanie nadmiaru mułu

Muł składa się z resztek zoo- i fitoplanktonu, obumarłych części roślin i odchodów ryb. Jeśli wytwarza się go zbyt dużo, zachodzi proces wypłycania zbiornika. Rozpoczyna się on na linii brzegowej, gdzie rosną rośliny wynurzone, ponieważ w tym miejscu ryby nie przekopują dna. W konsekwencji powstaje gruba warstwa mułu gnilnego, który jest pozbawiony wartości nawozowych, za to wydziela trujący gaz bagienny, zawierający metan i siarkowodór.

W stawach hodowlanych ilość mułu ogranicza się osuszając zbiorniki na zimę. W przydomowym stawie taki zabieg przeprowadza się wiosną lub jesienią co 3-5 lat. Ryby należy odłowić i umieścić na pewien czas np. w wannie. Jedną trzecią objętości wody zaleca się odpompować i zmagazynować do ponownego użycia. Szlam z dna wybieramy szufelką. Uwaga: podczas pracy przy dnie zbiornika nie wolno używać żadnych ostrych narzędzi, by nie uszkodzić izolacji. Zbiornik napełnia się ponownie wodą wodociągową zmieszaną z deszczówką.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia

  1. Geldhauser F., Gerstner P., Hodowla ryb, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 8-9, 12-13, 16, 28-31, 33, 48.
  2. Stein S., Staw ogrodowy, MULTICO, Warszawa 1999, s. 90, 94-96.
  3. Waehter D., Stawy ogrodowe, Bellona, Warszawa 2008, s. 94-97, 134-139.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki