Uprawa bezorkowa (bezpłużna) – przedstawiamy wszystkie za i przeciw
Głęboszowanie – sposób na zwiększenie plonów. Radzimy, kiedy spulchniać glebę
Zobacz także
Głęboszowanie to zabieg uprawowy o charakterze agromelioracyjnym wykonywany głęboszem i regulujący stosunki powietrzno-wodne gleby w warstwie, która jest wykorzystywana przez korzenie roślin.
Może być stosowany na różnych rodzajach gleb, najczęściej jednak najczęściej wykonywany jest tam, gdzie w profilu glebowym ograniczony jest ruch wodny i rozwój systemu korzeniowego, a więc na glebach średnich lub ciężkich o silnie zagęszczonych i nieprzepuszczalnych głębszych warstwach, jak również z podeszwą płużną.
Rzadziej głęboszuje się gleby lekkie o nadmiernie zbitej warstwie podornej. Ten niedoceniany przez rolników zabieg jest niezbędny na glebach, na których wiosną i po intensywnych opadach w okresie wegetacyjnym zbyt długo utrzymuje się woda.
Cele
Głęboszowanie jest jednym ze sposobów na zlikwidowanie nadmiernie zagęszczonej warstwy podornej (podeszwy płużnej) powstałej na skutek ugniatania gleby kołami ciągników i maszyn rolniczych oraz wieloletniej orki na tej samej głębokości. To zabieg, który ma na celu pokruszyć i spulchnić glebę oraz podglebie, zwłaszcza w miejscu ścieżek przejazdowych, co zapobiega powstawaniu zastoisk wodnych.
Powoduje on lepsze podsiąkanie i drenaż wierzchniej warstwy gruntu. Głęboszowanie, oprócz poprawy warunków powietrzno-wodnych gleby, zwiększa jej pojemność wodną oraz infiltrację, udrażnia ruch wody i powietrza w glebie, a także poprawia jej retencyjność, a w konsekwencji zapewnia lepszy rozwój systemu korzeniowego roślin, co widocznie wpływa na zwiększenie plonów.
Narzędzia
Zabieg wykonywany jest głęboszem, który spulchnia glebę na głębokość 40-80 cm bez konieczności jej wywracania. Głębosze w zależności od modelu i producenta składają się z jednego, dwóch, trzech, czterech lub pięciu zębów o różnej głębokości roboczej, wahającej się od 1,5 m do 3 m. Do niektórych modeli można opcjonalnie zamontować wały strunowe lub kule drenarskie.
Sposób wykonania
Głęboszowanie, czyli głębokie spulchnianie gleby, wykonuje się na ogół co 4-5 lat w okresie pożniwnym, tuż po zbiorze roślin, w warunkach niewielkiej wilgotności powietrza, co zapewnia spękanie twardej warstwy gleby. Najlepiej jest stosować głęboszowanie pod buraki lub inne głęboko ukorzeniające się rośliny, bo widocznie zwiększa ono zarówno udział porów dużych, przez które woda grawitacyjna spływa do głębszych warstw, jak i mniejszych, w których zatrzymuje się woda dostępna dla korzeni. Dzięki ułatwieniu roślinom dostępu do składników pokarmowych głęboszowanie zapewnia ich lepszy rozwój.
Wskaźnikiem jakości zabiegu jest wielkość stałego spulchnienia górnej warstwy gleby – nie powinna ona być mniejsza od głębokości uprawy przedsiewnej, jednak dokładne parametry zależą od głębokości roboczej oraz rozstawu zębów głębosza. Podziałka szczelin powinna być tak dobrana, by warstwy spulchnione nakładały się na siebie pod powierzchnią gleby na wymaganej głębokości. W warunkach optymalnych zarówno rozstaw poprzeczny, jak i podłużny powinny wynosić 0,5 m, a zalecana prędkość głęboszowania – 6-8 km/h.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
9852 1 0 0 -
2839 , 2 , 0 , 0 Jakie grabie ogrodowe warto kupić? Zobacz!
-
1392 , 0 , 0 , 0 Podłoża do storczyków - zastanawiasz się nad wyborem? Sprawdź!
-
3896 , 2 , 0 , 0 Koszyczki do uprawy cebulek kwiatowych - przydatne informacje
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki