Uprawa bezorkowa (bezpłużna) – przedstawiamy wszystkie za i przeciw

Uprawa kultywatorem Uprawa kultywatorem

Klasyczna orka jest zabiegiem energochłonnym, wymagającym dużego nakładu czasu i zużycia paliwa, a czasem mającym też negatywny wpływ na właściwości gleby i środowiska, dlatego też coroczna orka nie jest dobrym rozwiązaniem i coraz częściej rezygnuje się z klasycznego modelu uprawy.

Alternatywą dla niej może być uproszczona technologia uprawy roli, do której zalicza się uprawa bezorkowa. To powrót do znanych naszym przodkom od dawna i znacznie starszych niż orka uproszczonych form gospodarowania ziemią.

Wiąże się ona z wyeliminowaniem większości tych mankamentów, jednak łączy się też z niższymi plonami i większym zachwaszczeniem pola. Wyjaśniamy, kiedy może być stosowana, i przybliżamy zasady uprawy bez pługa.

Na czym polega uprawa bezorkowa

Uprawa bezorkowa nazywana jest uproszczoną lub zredukowaną, bo zmniejsza liczbę zabiegów uprawowych w porównaniu do systemów orkowych. Bezpłużny system uprawy polega na spulchnianiu i mieszaniu gleby bez konieczności jej odwracania.

Ponadto pracę pługa w uprawie bezorkowej zastępuje aktywność dżdżownic. W naturalny sposób uprawiają i spulchniają one glebę, gdy w poszukiwaniu pokarmu tworzą korytarze w głębokich warstwach gleby. Dżdżownice przyczyniają się też do poprawy żyzności gleby, wspomagając jej wietrzenie i mieszając pozostałości po żniwach.

Uprawa bezpłużna to zastąpienie orki gruberami i siew bezpośredni – polecana jest szczególnie w płodozmianach uproszczonych z przewagę zbóż, na terenach pagórkowatych, a także przy niskich i nierównomiernie rozłożonych opadach atmosferycznych. Może mieć szerokie zastosowanie na terenach silnie urzeźbionych w celu zapobiegania erozji gleb.

Dobrze sprawdzi się na glebach zadbanych, zasobnych w wapń i materię organiczną. Uprawa bezorkowa stanowi podstawę konserwującej uprawy roli (uprawy zachowawczej, nazywanej też powierzchniową).

Narzędzia uprawowe

W tym przypadku uprawy nie wykonuje się pługiem, lecz narzędziami, takimi jak kultywatory o sztywnych zębach, brony talerzowe i wirnikowe, spulchniacze lub inne maszyny uprawowe, które umożliwiają intensywne, lecz płytkie mieszanie odbywające się zaraz po zbiorze roślin, dzięki czemu gleba jest głęboko spulchniona przed siewem.

W uprawie pożniwnej stosowane są kultywatory-grubery o sztywnych zębach zakończonych gęsiostopkami w połączeniu z sekcją talerzy i wałem strunowym, które mieszają do 70 proc. resztek pożniwnych. Reszta tworzy na powierzchni pola mulcz, który chroni glebę i ma dobroczynne działanie na jej właściwości.

Grubery podcinają glebę na całej powierzchni, spulchniają ją i częściowo mieszają. W zależności od konstrukcji mogą one pracować na różną głębokość: płytko (do 10 cm), zastępując wszystkie orki płytkie i podorywki, lub głęboko (do 20 cm), zastępując orki średnie (siewne) i głębokie orki zimowe.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki