Wszystko, co musisz wiedzieć o podorywce - jak, kiedy i dlaczego?

Podorywka Podorywka

Orka zasadnicza to podstawowy zabieg agrotechniczny, do którego zaliczamy podorywkę. Polega ona na wykorzystaniu pługa, który korzystnie wpływa na strukturę warstwy ornej. Dodatkowo, jeżeli na polu pozostawione są resztki pożniwne lub wysiane były tam nawozy mineralne czy organiczne, to zostają one przykryte i wymieszane z glebą.

Cele

Celem podorywki jest poprawa stosunków wilgotnościowych w glebie poprzez przerwanie parowania, przykrycie resztek pożniwnych, poprawę struktury roli, stworzenie warunków do kiełkowania chwastów oraz zniszczenie niektórych patogenów.

Po zbiorze przedplonu należy natychmiast wykonać podorywkę, aby ograniczyć straty wody z gleby. Poprzez wzruszenie gleby, która przesycha na powierzchni, zostają przerwane pory kapilarne i parowanie wody zostaje ograniczone. Dzięki temu woda zgromadzona pod przeschniętą warstwą powierzchniową umożliwia prawidłowe wykonanie następnych zabiegów agrotechnicznych.

Dzięki podorywce można dokładnie przykryć resztki pożniwne, które przy ograniczonym dostępie tlenu i korzystnych warunkach wodnych rozkładają się i umożliwiają powstawanie próchnicy za pomocą procesu humifikacji. Wpływa to na zwiększenie żyzności gleby.

Podczas podorywki można również zniszczyć chwasty pojawiające się na polu, a zatrzymana woda w glebie umożliwia kiełkowanie ich nasion, dzięki czemu mogą być one zniszczone podczas kolejnych zabiegów uprawowych, takich jak bronowanie. Jeżeli pole jest zaperzone, to podorywkę można wykonać na większą głębokość (10–12 cm). Przy głębszej uprawie przyspieszeniu ulega wysychanie roli, co umożliwia wydobycie w łatwy sposób rozłogów perzu.

Sposób wykonania

Podorywka jest zaliczana do orki płytkiej i wykonywana jest na głębokości 6–10 cm, a stosunek głębokości do szerokości skiby powinien wynosić 1:2. Jeżeli na polu planowany jest wysiew międzyplonu ścierniskowego lub jeżeli jest ono pokryte wysoką ściernią, to głębokość podorywki może wynosić 12–15 cm.

Wykonuje się ją po zbiorze zbóż, rzepaku, roślin strączkowych oraz innych roślin. Należy to robić bezpośrednio po zbiorach, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna. Jedynie na glebach zwięzłych, których powierzchnia jest wysuszona, ciężko wykonać podorywkę. Należy wtedy poczekać na opady, a następnie wykonać zabieg.

Termin wykonania podorywki przypada na lato, najczęściej lipiec bądź sierpień. Do jej wykonania można użyć wieloskibowego pługa podorywkowego, który ma zmniejszone korpusy płużne z odkładnicami cylindrycznymi. Można również wykorzystać zwykły pług wieloskibowy ustawiony na małą głębokość lub zastąpić go broną talerzową czy gruberem ścierniskowym. Taki sposób jest mniej kosztowny niż tradycyjna podorywka. Użycie grubera umożliwia wymieszanie słomy i resztek pożniwnych z warstwą roli, a na powierzchni pozostaje część resztek. Chroni to glebę przed rozmywaniem, zaskorupianiem i erozją. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pług można połączyć z wałem kruszącym bądź broną zębową.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki