Bronowanie w pigułce: kiedy, jak i czym?

Bronowanie Bronowanie

Bronowanie jest zabiegiem uprawowym wykonywanym przede wszystkim w celu płytkiego spulchnienia roli. Przyczynia się do pokruszenia brył oraz skorupy glebowej, przez co zmniejsza straty wody w glebie wywoływane przez parowanie. Poza tym niszczy wschodzące chwasty, przykrywa materiał siewny, nawozy mineralne i środki ochrony roślin, a także wyrównuje powierzchnię gleby. Dodatkowo pobudza zboża do lepszego krzewienia.

Bronowanie przed siewem

Zabieg bronowania można wykonywać przed siewem, w terminie wiosennym, co przyczynia się do ograniczania parowania wody z gleby oraz przygotowuje ją do siewu. Jeżeli bronowanie wykonuje się w uprawie pożniwnej, to ma na celu niszczenie wschodzących chwastów. Po orce siewnej i podorywce ma za zadanie pokruszenie brył oraz zabezpieczenie gleby przed nadmiernym parowaniem. Dodatkowo zasypuje bruzdki redliczne oraz miesza nawozy mineralne bądź herbicydy z glebą. Bronowanie na polach nieobsianych wykonuje się skośnie do kierunku orki.

Bronowanie po siewie

Wszystkie zboża jare można bronować kilkakrotnie od fazy 3–4 liści do końca krzewienia. Nie wolno tego zabiegu wykonywać od wschodów zbóż do wykształcenia 3–4 liści, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia roślin i przerzedzenia plantacji. Zboża ozime (oprócz żyta) można dwukrotnie bronować w okresie wiosennym. Pierwszy zabieg należy wykonać jak najwcześniej po nawożeniu azotowym. Drugie bronowanie wykonuje się po 10–14 dniach od pierwszego zabiegu. Uprawę żyta w okresie wiosennym bronuje się tylko wtedy, gdy na plantacji zostanie zaobserwowana pleśń śniegowa. Bronowanie na obsianych polach powinno być wykonywane ukośnie do rzędów. Błędem jest wykonywanie tego zabiegu wzdłuż rzędów.

Narzędzia uprawowe wykorzystywane podczas bronowania

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem uprawowy jest brona. Jej elementami roboczymi są zęby, które mogą mieć różny kształt, długość i grubość. Brony uprawowe ramowe można podzielić na bierne (lekkie, średnie i ciężkie) oraz aktywne. Standardowa głębokość bronowania wynosi od 2 do 18 cm.

Brony lekkie pracują na głębokości 2–5 cm, średnie zagłębiają się na głębokość 4–6 cm, a ciężkie na 6–10 cm.

Brony specjalne

Do bronowania można też wykorzystywać brony specjalne, do których zaliczana jest m.in. brona Weedera i brona zgrzebło. W skład brony Weedera wchodzą ciasno ustawione sprężynowe zęby. Służy ona do niszczenia chwastów i rozkruszania gleby. Brona zgrzebło, inaczej nazywana chwastownikiem, nie ma stałej ramy. Zbudowana jest z drucianych, cienkich zębów, które są połączone ze sobą zawiasowo i tworzą drucianą siatkę. Tak zbudowana brona jest elastyczna i dobrze przylega do nierównego terenu. Dzięki temu można niszczyć płytko zakorzenione i wschodzące chwasty, nie uszkadzając przy tym roślin uprawnych.

Obydwu bron można używać do pielęgnacji zasiewów zbóż, ponieważ ich działanie jest płytkie, a dodatkowo chwastownik po odwróceniu można wykorzystywać do niszczenia chwastów na plantacjach ziemniaka. Brony Weedera i zgrzebła należy używać na pulchnych glebach.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki