Pszenica twarda – ciepłolubna i rzadko uprawiana odmiana pszenicy

Pszenica twarda Uprawa pszenicy twardej

W Polsce pszenica twarda nie cieszy się szczególnym powodzeniem, jest raczej uważana za chwast, niż za wartościową roślinę uprawną. Jej uprawa nie należy do najprostszych, zwłaszcza, że roślina preferuje nieco cieplejsze warunki atmosferyczne niż te, panujące w naszym kraju.

Charakterystyka

Pszenica twarda to pospolita trawa, która tworzy spore kępy. Najczęściej jest roczna, siewki w największym natężeniu pojawiają się jesienią, odmian jarych jest znacznie mniej. W pokroju bardzo przypomina pszenicę zwyczajną, jest do niej podobna głównie z budowy kłosa, ale liście również wykazują pewne podobieństwo. Blaszki liściowe są zwinięte w pączku, najczęściej płaskie. Cała roślina jest naga lub sporadycznie pojawiają się na niej luźno rozmieszczone włoski. Liście wyrastają z wyraźnie zaznaczonych i otwartych pochew liściowych. Kwiatostanem pszenicy twardej jest kłos właściwy, pokryty ostrymi ościami, które mają między 4 a 8 centymetrów. Jest gęsty, zwarty, czworokanciasty lub lekko spłaszczony. Ości najczęściej są białe lub czarne, ale zdarzają się również czerwonawo nabiegłe. Kłoski są 5-7 kwiatowe, z czego tylko około 4 jest płodnych. Cechą wyróżniającą kłos pszenicy twardej od pszenicy zwyczajnej, uprawnej to to, że u dojrzałej rośliny nie widać owoców, gdyż zasłaniają je plewy. Owocem jest ziarniak o wydłużonym kształcie, szklisty ale bez połysku i twardy, z kanciastym grzbietem. Najczęściej przyjmuje kolor czerwony lub biały.

Występowanie

Roślina największe rozmiary osiąga w klimacie zdecydowanie cieplejszym niż klimat typowy dla Polski. Pszenica twarda najbardziej lubi, jeśli w okresie wegetacji są ciepłe dni i chłodne noce. Nie toleruje dużego poziomu wód gruntowych i wysokiego stopnia wilgotności. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, o dużym poziomie próchniczym, ale średnim poziomie minerałów. Pojawia się na stanowiskach o tendencji do wysychania latem. Odmiana jara jest bardzo mało odporna na gwałtowne zmiany temperatur, lub dużą ilość opadów. Odmiana ozima jest znacznie bardziej wytrzymała i to ona najczęściej pojawia się na terenie Polski.

Wykorzystanie

Ta trawa jest uprawiana głównie w celach spożywczych. Pozyskiwane z niej ziarno jest bardzo podobne do tego z pszenicy zwyczajnej, ale ma nieco więcej glutenu. Mąka zmielona z pszenicy twardej jest używana przede wszystkim do produkcji makaronu, tortilli i spodów do pizzy. Rzadko dodaje się ją do zwyczajnej mąki pszennej, w celu poprawy jej wartości. Z niepełnego przemiału ziaren pszenicy twardej uzyskuje się semolinę, czyli specyficzny rodzaj kaszy. Czasami używa się jej również do produkcji kaszy kuskus – głownie w północnej części Afryki.

W Polsce mąka i kasza z pszenicy twardej jest mało znana i rzadko używana. Ze względu na to, że jest to roślina ciepłolubna, trudno jest w naszym kraju zaprowadzić dobrze prosperującą i opłacalną hodowlę. Ostatnie starania hodowców i genetyków są skupione na stworzeniu ozimych odmian pszenicy twardej, które dodatkowo dobrze plonują i dostosowują się do trudniejszych warunków atmosferycznych typowych dla Polski.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki