Świadomy wybór odmiany pszenżyta – praktyczne porady

Uprawa pszenżyta Uprawa pszenżyta

Powierzchnia uprawy pszenżyta w Polsce sukcesywnie wzrasta. Dominującą formą nieustannie pozostaje pszenżyto ozime, które w warunkach klimatycznych naszego kraju plonuje wyżej w porównaniu do formy jarej. Wszystkie odmiany zarejestrowane w przeciągu kilku ostatnich lat charakteryzują się wyższą odpornością na choroby i szkodniki oraz są bardziej plenne.

Należy pamiętać, że pszenżyto ma podobną wartością paszową do pszenicy. Jest doskonałym surowcem wykorzystywanym w żywieniu zwierząt. Ziarno charakteryzuje się mniejszą koncentracją substancji antyżywieniowych w porównaniu do żyta oraz wyższą zawartością białka bogatego w lizynę. Ponadto, białko pszenżytnie osiąga wyższe współczynniki strawności, co sprawia, że jest bardziej przyswajalne dla zwierząt gospodarskich. Pszenżyto z powodzeniem może być uprawiane na stanowiskach słabszych, utrzymywanych w wysokiej kulturze rolnej.

Pszenżyto ozime

Aż 38 odmian pszenżyta ozimego znalazło się  w Krajowym Rejestrze Odmian prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). To nieco więcej w porównaniu do roku 2012, w którym zarejestrowanych było zaledwie 26 odmian. Asortyment wzbogacił się o dwie odmiany z roku 2013: Transfer (HR Strzelce sp. z. o. o. grupa IHAR) i Palermo (Danko HR sp. z. o. o.). W Krajowym Rejestrze dominują odmiany zarejestrowane po roku 2000. Wg danych PDO (Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego) z roku 2013, prowadzonego przez COBORU, najwyżej plonującą odmianą pszenżyta ozimego na poziomie a1 (poziom przeciętnej agrotechniki) w odniesieniu do wzorca* była odmiana Fredro (DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.). Średni plon z 1ha tej odmiany oszacowano na 76,9 dt (110% wzorca). Wszystkie formy krótkosłome plonowały lepiej w porównaniu do odmian tradycyjnych. Najniższy plon zanotowano dla odmiany Moderato (DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.), która osiągnęła zaledwie 88% wzorca*. Na intensywnym poziomie agrotechniki (a2) najlepiej wypadły odmiany: Fredro (109% wzorca*) i Borowik (108% wzorca). Odmiana Grenado plonowała najsłabiej (90% wzorca).

*Odmiany wzorcowe 2013, pszenżyto ozime, poziom a1 i a2: Borowo, Tomko, Fredro, Wiarus. Średnie plony wzorca, poziom a1: 69,9 dt/ ha, poziom a2: 81,7 dt/ha.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Komentarzy (1)

  1. janusz33

    za chwilę zaczynamy T2, co stosujecie ?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki