Jak nawozić czosnek, by osiągnąć wysoki plon? Zapoznaj się z naszymi radami

Uprawa czosnku na wiosnę Czosnek

Nie da się ukryć, że dla osiągnięcia zadowalających plonów z uprawy, konieczna jest szczególna dbałość o nią. Wśród zabiegów przygotowawczych do uprawy czosnku oraz pielęgnacyjnych w trakcie, najważniejsze jest nawożenie. Ma ono na celu po pierwsze przygotowanie gleby, a po drugie zapewnienie dobrych warunków wzrostu. Widać zatem, jak ważne jest prawidłowe zaplanowanie nawożenia i dobór odpowiednich środków.

Przedplon

Przed planowaną uprawą czosnku, na stanowisku najlepiej uprawiać warzywa nawożone obornikiem, wśród których wskazać można ziemniaki, seler, ogórki czy warzywa kapustne. Bezwzględnie nie należy sadzić go po uprawianych wcześniej innych warzywach cebulowych, gdyż stworzyłoby to dogodne warunki do ataku i rozwoju chorób wywoływanych przez grzyby. Dobrze sprawdzą się także stanowiska po wszelkiego rodzaju zbożach (z wyjątkiem owsa), zielonych roślinach, jak trawa, koniczyna czy lucerna, a także po pomidorach czy fasoli.

Dla czosnku sadzonego jesienią najlepiej zastosować przedplon w postaci roślin wcześnie schodzących z pola. Zalecana dawka dobrze rozłożonego obornika pod ich uprawę wynosi od 30 do 40 ton na hektar. Zastosować można także kompost w dawce od 20 do 30 ton na hektar. W przypadku planowanego siewu wiosennego, naturalny nawóz stosuje się jesienią roku poprzedzającego.

Nawożenie mineralne

Uzupełnienie nawożenia obornikiem lub kompostem stanowi nawożenie mineralne. Jeśli gleba, jaką dysponujemy jest słabej jakości, powinniśmy rozważyć jego przeprowadzenie. Przed zastosowaniem nawozów mineralnych powinno się przeprowadzić chemiczną analizę składu gleby, jednak w warunkach przydomowego ogródka nie będzie to opłacalna inwestycja.

Na szczęście niedobór poszczególnych pierwiastków ma swoje objawy, więc jeśli w ubiegłych latach przyglądaliśmy się uprawianym roślinom i zaobserwowaliśmy pewne symptomy, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, czego brakuje naszej glebie. Bezpodstawne zahamowanie wzrostu roślin i ich przebarwienia sygnalizują brak fosforu. Niedobór potasu objawia się natomiast niedostatecznym wybarwieniem owoców oraz uginającymi się łodygami, które nie są dostatecznie silne, by utrzymać ich ciężar, co jest do zaobserwowania na przykład na pomidorach, które stanowią dobry przedplon dla czosnku.

Zalecane dawki nawozów mineralnych:

  • Azot – 90kg na hektar
  • Fosfor – 80kg na hektar
  • Potas – 150kg na hektar

W przypadku uprawy jesiennej, nawożenie fosforem i potasem stosuje się przy orce miesiąc przed sadzeniem, natomiast azotowy dopiero wiosną, po wschodach roślin. Dodatkowo dawkę nawozu azotowego można podzielić na dwie mniejsze. Wówczas pierwszą z nich stosuje się wczesną wiosną, a drugą – po upływie około 4 tygodni.  

Jeśli czosnek sadzimy wiosną, z nawozami fosforowym i potasowym postępujemy tak samo, natomiast azotowy dzielimy na dwie dawki, pierwszą rozsiewając przed sadzeniem, a drugą – pogłównie po wschodach roślin.

Nawożenie dolistne

Czosnek jest wrażliwy na niedobory takich składników jak: magnez, wapń, czy bor. Zarazem pozytywnie reaguje na nawożenie dolistne. Warto zatem wykonać dokarmianie rośliny preparatami zawierającymi te składniki, dedykowanymi użyźnianiu warzyw cebulowych. Zabieg wykonuje się w formie oprysku, najlepiej chłodniejszą, wieczorną porą.

Ściółkowanie

Ściółkowanie nie jest bezpośrednią formą użyźniania, jednak zastosowanie takiej metody bardzo przyczynia się do zatrzymania w glebie składników mineralnych. Materiałem na ściółkę może być kompost lub obornik, a także liście, słoma lub kora drzew iglastych, które skutecznie zapobiegną wypłukiwaniu z gleby składników odżywczych. To z kolei zaowocuje polepszeniem plonów pod względem ich jakości i ilości.

Bibliografia:

Biesiada A, Kołota E., Orłowski M., „Warzywnictwo”, wyd. II, UWP, Wrocław 2007 r., s. 320

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R., Gapiński M., „Warzywnictwo. Podręcznik dla techników rolniczych”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 120

Kołota E., Orłowski M.,  „Uprawa warzyw”, wyd. „Brasika”, Szczecin 1993 r., s. 80-81

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo. Podręcznik dla uczniów techników i policealnych szkół ogrodniczych”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 225-226

Skąpski H., Dąbrowska B., „Uprawa warzyw w polu”, wyd. SGGW, Warszawa 1994 r., s. 406-407

 

CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]

[1/13] Czy to prawda, że ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, czosnek bywa skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki