Kiedy sadzić czosnek jary, a kiedy ozimy? Odpowiadamy!

Sadzenie czosnku Przydomowa uprawa czosnku

Czosnek możemy uprawiać z sadzenia jesiennego i wiosennego, w zależności od odmiany. Poniżej przedstawiamy krótko, gdzie i kiedy go sadzić.

Dlaczego warto sadzić czosnek

Czosnek to warzywo znajdujące zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie. Jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, stanowi aromatyczną przyprawę, naturalny wzmacniacz smaku. Ponadto używa się go w leczeniu schorzeń. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne czy przeciwwirusowe. Obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu oraz pobudza łaknienie. Zawarte w ząbkach związki siarkowe, selen i german pomagają w opóźnieniu procesu starzenia się organizmu, zwalczając wolne rodniki.

Wymagania uprawowe i stanowisko

Pod czosnek najlepiej wybierać gleby przewiewne, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę, ciepłe o pH 6,5–7,2. Pamiętajmy, aby zapewnić mu stanowisko w zacisznym miejscu, osłonięte od wiatrów i nasłonecznione – w cieniu nie tworzy pełnych, dorodnych główek. Niezwykle ważne jest właściwe zmianowanie, a więc nie powinien być uprawiany po sobie częściej niż co 5 lat, ani po innych roślinach cebulowych, gdyż może być porażany przez te same szkodniki i choroby. Warto pamiętać, że czosnek, przy niskiej temperaturze, tworzy liście, korzenie i zwiększa masę cebul. Przy wyższej temperaturze i dłuższym dniu zaczyna natomiast dzielić główkę na ząbki. Przed sadzeniem powinniśmy spulchnić i nawieźć glebę, np. Azofoską.

Termin sadzenia czosnku ozimego

Czosnek ozimy, strzałkujący w pędy kwiatostanowe (kwitnący) sadzimy jesienią, przed nastaniem mrozów, aby ząbki zdążyły się ukorzenić i by nie zdołał wypuścić liści. Zwykle sadzi się go od połowy września do końca października, a najbardziej polecany jest termin 20–25 października.

Termin sadzenia czosnku jarego

Czosnek jary, niekwitnący możemy sadzić jesienią, jak czosnek ozimy lub wiosną na przełomie marca i kwietnia w zależności od warunków pogodowych, po obeschnięciu gleby, nie później jednak niż 10 kwietnia. Im późniejszy termin sadzenia, tym mniejszego plonu możemy się spodziewać. Sadzony wiosną daje mniejszy plon, ale za to lepiej się przechowuje niż czosnek jesienny.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Chabora M., „Uprawa czosnku” [w:] „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, nr 11/2014 r., s. 22.

Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R.W., Gapiński M., „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 118–121.

Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 318–322.

Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 223–227.

Nurzyńska-Wierdak R., „Porady praktyczne – wiosenne sadzenie czosnku” [w:] „Działkowiec”, nr 3/2006 r., s. 46.

Przybył J., „Śliczne białe ząbki” [w:] „Ogrody”, nr 4/2007 r., s. 26.

Rosa R., „Ozime uprawy warzyw” [w:] „Działkowiec”, nr 11/2006 r., s. 441.

CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]

[1/13] Czy to prawda, że ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, czosnek bywa skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki