Nasiona czosnku - wskazówki pomocne przed zakupem

Sadzenie czosnku Sadzenie czosnku

Czosnek uprawiany jest głównie jako roślina przyprawowa o powszechnym zastosowaniu w przemyśle mięsnym i konserwowym, jednak ma również duże znaczenie w przemyśle farmaceutycznym i ze względu na duże właściwości aseptyczne bywa wykorzystywany w lecznictwie.

W Polsce uprawia się różne typy czosnku, które można zaliczyć do dwu grup: wytwarzające pędy kwiatostanowe z cebulkami powietrznymi oraz niewytwarzające pędów kwiatostanowych. Jednak mimo jego wielostronnego znaczenia uprawa czosnku nie jest szeroko rozpowszechniona. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach czosnku.

Wygląd nasion

Cebula czosnku, zwana też główką, składa się z kilku lub kilkunastu pojedynczych cebulek – ząbków, otoczonych suchą łuską. Ząbki mogą być regularne, niemal tej samej wielkości, ułożone okółkowo lub być nieregularne, o różnym kształcie i wielkości. Wyrośnięty ząbek składa się z krótkiej łodygi i 8-10 liści. Materiały zapasowe gromadzą się w wewnętrznych łuskach ząbków.

Niektóre odmiany wytwarzają pędy kwiatostanowe zakończone baldachem. W baldachu oprócz nielicznych kwiatów znajduje się od kilku do kilkunastu cebulek powietrznych, które wykorzystywane są jako materiał rozmnożeniwy. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty czosnku nie wytwarzają nasion.

Mimo że jako materiał nasienny można użyć również ząbków czosnku kupowanego do celów kuchennych, zaleca się wybierać ząbki specjalnie przeznaczane jako sadzeniaki. Daje to pewność, że są one wolne od chorób wirusowych. Należy wybierać najbardziej mięsiste ząbki. Najlepiej do celów nasiennych sprawdzą się te znajdujące się na obrzeżach główki. Najpopularniejszymi odmianami do sadzenia czosnku są Jankiel i Jarus. Dużą wartość jako materiał sadzeniowy maja też cebulki powietrzne, które już w pierwszym roku uprawy dają wartościowy plon handlowy.

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek uprawia się tylko wegetatywnie. Możliwa jest jednak uprawa zarówno z sadzenia jesiennego, jak i wiosennego, w zależności od odmiany. Odmiany ozime sadzi się od połowy września do drugiej dekady października, nie później jednak niż do 20 października, tak by ząbki zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą. Przy późniejszym sadzeniu plony mogą być niższe.

Natomiast odmiany jare sadzi się gdy tylko obeschnie gleba, pod koniec marca lub w pierwszej połowie kwietnia, nie później jednak niż do 15 kwietnia. Sadzony zbyt późno może się dostatecznie nie ukorzenić, co sprawi, że nie wytworzy odpowiedniej wielkości główek.

Jak sadzić czosnek?

Czosnek rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie z ząbków lub cebulek powietrznych. Sadzenie czosnku jest bardzo pracochłonne, ponieważ najczęściej robi się to ręcznie. Przed sadzeniem zaleca się zaprawienie ząbków czosnku, np. zaprawą Funaben T. Na zagonie robi się brudy i na tak powstałych wałach sadzi się czosnek, najczęściej metodą na płask, pasowo-rzędowo. Ząbki umieszcza się w ziemi pionowo, piętką do dołu, na głębokość 3-5 cm wiosną i 5-8 cm jesienią. Głębsze sadzenie odmian ozimych chroni je przed przemarznięciem.

Najczęściej odległości między rzędami wynoszą 30-40 cm, a w rzędach 4-10 cm, zależnie od wielkości materiału rozmnożeniowego. Czym większe ząbki, tym rzadziej się je sadzi, i tak odległość w rzędach wynosi: 4-6 cm dla małych ząbków, 6-8 cm dla średnich i 8-10 cm dla dużych ząbków. Ziemia wokół powinna zostać dobrze ugnieciona. Na mniejszych uprawach glebę z umieszczonym w niej materiałem sadzeniowym zaleca się ściółkować korą lub przekompostowaną słomą, co zwiększa powodzenie uprawy i plonowanie nawet o 30%.

czytaj dalej...

CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]

[1/13] Czy to prawda, że ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, czosnek bywa skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki