Czosnek Arkus - odmiana polecana dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego

Czosnek Arkus to ozima, średnio wczesna odmiana, dojrzewająca po ok. tygodniu po odmianie Harnaś, szczególnie polecana dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.

Charakterystyka

Białofioletowa lub szara z żyłkowaniem główka odmiany Arkus złożona jest z 4-7 ząbków okrytych fioletowo-brązową łuską, która dobrze od nich daje się oddzielić. Główki są średniej wielkości, osiągają masę 50-60 g.

Uprawa

Arkus sadzimy od połowy października do początku listopada w ilości 1 t ząbków na 1 ha, dostosowując termin do panujących warunków atmosferycznych. Preferuje żyzną, próchniczną, zasobną i przewiewną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego, pH=6,8-7,0. Ząbki możemy sadzić w rozstawie 15-20 x 5 cm, nie musimy się o nie martwić, dobrze przezimują (wytwarzane przez nie korzenie wciągają je w głąb ziemi na kilka cm).

Zbioru możemy spodziewać się pod koniec czerwca lub na początku lipca, kiedy większość liści zacznie brązowieć i zasychać. Co ważne – Arkus dobrze się przechowuje i jest długo przydatny do spożycia.

Zawartość składników czynnych

Nie bez powodu Arkus polecany jest do przemysłu farmaceutycznego, gdyż zawiera:

  • 0,46 g olejków w 100 g suchej masy
  • 1,52 g alliny aktywnej w 100 g suchej masy
  • 1,39 g allicyny w 100 g suchej masy

Czosnek od dawna określany jest jako naturalny antybiotyk – zwalcza drobnoustroje, ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi, obniża jej ciśnienie, a także wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych.

Zastosowanie

Arkus jest nie tylko polecany dla przemysłu farmaceutycznego, ale także do przetwórstwa – do produkcji sosów, zalew, konserw, mrożonek, czy przetworów mięsnych.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]

[1/13] Czy to prawda, że ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, czosnek bywa skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki