Zachęcamy do uprawy czosnku niedźwiedziego - aromatycznej i zdrowej przyprawy
Czosnek Arkus - odmiana polecana dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego
Zobacz także
Czosnek Arkus to ozima, średnio wczesna odmiana, dojrzewająca po ok. tygodniu po odmianie Harnaś, szczególnie polecana dla przemysłu farmaceutycznego i spożywczego.
Charakterystyka
Białofioletowa lub szara z żyłkowaniem główka odmiany Arkus złożona jest z 4-7 ząbków okrytych fioletowo-brązową łuską, która dobrze od nich daje się oddzielić. Główki są średniej wielkości, osiągają masę 50-60 g.
Uprawa
Arkus sadzimy od połowy października do początku listopada w ilości 1 t ząbków na 1 ha, dostosowując termin do panujących warunków atmosferycznych. Preferuje żyzną, próchniczną, zasobną i przewiewną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego, pH=6,8-7,0. Ząbki możemy sadzić w rozstawie 15-20 x 5 cm, nie musimy się o nie martwić, dobrze przezimują (wytwarzane przez nie korzenie wciągają je w głąb ziemi na kilka cm).
Zbioru możemy spodziewać się pod koniec czerwca lub na początku lipca, kiedy większość liści zacznie brązowieć i zasychać. Co ważne – Arkus dobrze się przechowuje i jest długo przydatny do spożycia.
Zawartość składników czynnych
Nie bez powodu Arkus polecany jest do przemysłu farmaceutycznego, gdyż zawiera:
- 0,46 g olejków w 100 g suchej masy
- 1,52 g alliny aktywnej w 100 g suchej masy
- 1,39 g allicyny w 100 g suchej masy
Czosnek od dawna określany jest jako naturalny antybiotyk – zwalcza drobnoustroje, ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi, obniża jej ciśnienie, a także wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych.
Zastosowanie
Arkus jest nie tylko polecany dla przemysłu farmaceutycznego, ale także do przetwórstwa – do produkcji sosów, zalew, konserw, mrożonek, czy przetworów mięsnych.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]
Zobacz także
-
-
-
-
7458 , 0 , 0 , 0 Nawozy do warzyw - podział, rodzaje, zastosowanie