Czosnek Mega - wartościowa odmiana o dużej zawartości składników czynnych

Czosnek Mega to średnio wczesna odmiana czosnku ozimego szczególnie polecana dla przemysłu farmaceutycznego za sprawą bardzo wysokiej zawartości składników czynnych. Doceniono ją w 2001 roku na MTP przyznając Złoty Medal Polagra Farm.

Charakterystyka

Mega tworzy średniej wielkości, białofioletowe główki złożone z nielicznych (3-5 sztuk), dużych ząbków okrytych jasnofioletową łuską. Główki są średniej wielkości, średnia masa wynosi 40-50 g.

Uprawa

Mega, podobnie jak inne odmiany, sadzimy od połowy października do początku listopada, w ilości 1,5 t ząbków na 1 ha, dostosowując termin do panujących warunków pogodowych. Preferuje próchniczną, zasobną w składniki pokarmowe i przewiewną glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego, pH=6,8.

Ząbki sadzimy w rozstawie 15-20 x 5 cm, zbioru możemy się spodziewać na przełomie czerwca i lipca, kiedy ok. 35-40% liści zacznie brązowieć i zasychać. Średni plon wynosi ok. 6-8 t z 1 ha.

Zawartość składników czynnych i zastosowanie

Mega to najbardziej wartościowa odmiana spośród wszystkich odmian czosnku pod względem zawartości składników. Zawiera średnio:

  • 0,56 g olejków w 100 g suchej masy
  • 2,24 g alliny aktywnej w 100 g suchej masy
  • 0,56 g allicyny w 100 g suchej masy

Ze względu na bardzo dużą ilość wyżej wymienionych składników w ząbkach szczególnie polecana jest dla przemysłu farmaceutycznego – posiada wysokie działanie antybakteryjne, antygrzybiczne oraz antywirusowe. Mega wykorzystywana może być również w przemyśle spożywczym, do bezpośredniego spożycia oraz w przemyśle przetwórczym.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

CZOSNEK NIE TAKI STRASZNY! SPRAWDŹ, ILE O NIM WIESZ [QUIZ]

[1/13] Czy to prawda, że ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, czosnek bywa skuteczniejszy niż syntetyczne antybiotyki?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki