Nasiona dyni typu Hokkaido - najważniejsze informacje

Dynia typu Hokkaido z nasionami Dynia typu Hokkaido z nasionami

Do dyni ozdobnej i jadalnej typu Hokkaido należy kilka japońskich odmian dyni olbrzymiej. Jest ona zalecana do typowo amatorskiej uprawy i ceniona ze względu na walory smakowe. Jej częścią jadalną jest zarówno miąższ, jak i delikatna skórka. Wyróżnia się drobnymi, intensywnie pomarańczowymi owocami, które warto zaprosić do swojego ogródka. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach dyni typu Hokkaido.

Wygląd nasion

Nasiona dyni typu Hokkaido są duże, płaskie i jak w każdej dyni umieszczone w środkowej części owocu. Mają jajowaty kształt, są matowe w dotyku z poziomą lub ukośną blizną na powierzchni. Najczęściej są koloru białego lub kremowego.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion wynosi ok. 200 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 4-5 nasion.

Zdolność kiełkowania

Nasiona zaczynają kiełkować już w temperaturze ok. 10o C. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi natomiast 15-25o C.

Kiedy i jak siać nasiona?

Siew nasion dyni typu Hokkaido następuje w kwietniu i maju: w kwietniu pod osłonami, a w maju bezpośrednio do gruntu. Nasiona trzeba położyć płasko na stanowisko, a następnie wcisnąć lekko w ziemie na głębokość ok. 3 cm. Najlepsze rozstawa dla tego typu dyni wynosi 100 cm x 150 cm, co skutkuje zagęszczeniem 70-80 roślin na 100 m2. Okres wegetacji odmiany dyni typu Hokkaido wynosi 115 dni od siewu.

Zbiór nasion

Zbiór owoców na nasiona musi być przeprowadzony przed jesiennymi przymrozkami. W dojrzałych dyniach gniazda nasienne powinny być dokładnie oddzielone od miąższu, a nasiona powinny być całkiem wykształcone. Dynię należy rozkroić na pół i ręcznie ją wydrążyć. Następnie zaleca się mechaniczne oddzielenie nasion od miąższu poprzez umieszczenie ich wraz z wodą w pralce typu Frania i odwirowanie. Po ok. 20 minutach nasiona należy umieścić na sitku i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Nasiona pozbawione miąższu trzeba odsączyć i pozostawić do wyschnięcia.

Przechowywanie nasion

Nasiona po wypłukaniu muszą być dobrze wysuszone. W tym celu rozkłada się je cienką warstwą i pozostawia do wyschnięcia na słońcu lub w suchym pomieszczeniu, zapewniając temperaturę na poziomie 35-40o C. Po kilka dniach nasiona będą suche. Odpowiednio przechowywane zachowują zdolność kiełkowania nawet przez 5-6 lat od momentu uzyskania nasion. Należy jednak pamiętać, że najlepiej kiełkują nasiona 2-3 letnie.

Plon i jakość nasion

Plon nasion z 1 hektara wynosi ok. 200-300 kg. Nasiona dyni olbrzymiej muszą posiadać zdolność kiełkowania na poziomie nie mniejszym niż 80%. Dodatkowo ich czystość analityczna nie może być mniejsza niż 99%, natomiast wilgotność nie może przekraczać poziomu 10%. Materiał siewny powinien być zdrowy, o dużej zdolności kiełkowania.

Ceny nasion

Przykładowe ceny nasion dyni typu Hokkaido:

Dynia Uchiki Kuri Hokkaido – 1,9-2,3 (opak. 3 g nasion)

Dynia Hokkaido Orange – 2,4-2,7 (opak. 3 g nasion)

Ponadto na rynku można znaleźć nasiona mieszanek odmian dyni typu Hokkaido w różnych kolorach. Taka uprawa dyni będzie niezwykle dekoracyjną ozdobą ogrodu.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Durau Beata „Uprawa mało znanych roślin warzywnych”, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2013, s. 114-117.
  2. Gajc-Wolska Janina, Przybył Jarosław „Warzywa dyniowate”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2005, s. 28-39.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki