Nasiona jarmużu – jakie warto kupić? Odpowiadamy!

Liście jarmużu Nasiona jarmużu

Jarmuż, nazywany inaczej kapustą liściastą, jest jedną z najstarszych form użytkowych roślin kapustnych. Mimo dużej wartości odżywczej liści jarmuż nie jest rozpowszechniony w uprawie w Polsce i traktowany jest wyłącznie jako warzywo dekoracyjne.

Cechą charakterystyczną tego niedocenianego przez nas warzywa jest kędzierzawość liści. Warto zainteresować się uprawą jarmużu ze względu na jego ogromne wartości odżywcze i niezwykle łatwą uprawę. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach jarmużu.

Wygląd nasion

Nasiona są podobne do innych roślin kapustnych. Owocami są łuszczyny zakończone pozbawionym nasion dzióbkiem. Mają długość od 5 do 10 cm. Po dojrzeniu nasion roślina może dalej rozwijać się wegetatywnie.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion jarmużu wynosi 2,8-3 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 350 nasion.

Zdolność kiełkowania

Jarmuż kiełkuje bardzo szybko, bo już w ciągu 5-7 dni od wysiewu. Optymalna temperatura dla  wschodów roślin wynosi powyżej 12o C. Zahartowane rośliny są odporne na mróz.

Kiedy i jak siać nasiona?

W Polsce w uprawie amatorskiej uprawia się jarmuż z rozsady, jak inne warzywa kapustne, chociaż w innych krajach uprawia się go również z bezpośredniego siewu nasion w pole. Rozsadę produkuje się tak samo jak rozsadę kapusty późnej. Przy uprawie z rozsady zaprawione nasiona wysiewa się najczęściej w maju lub czerwcu. Wysiewamy je rzutowo, dość rzadko, w rzędy odległe od siebie co 10-12 cm. Trzy tygodnie później usuwamy słabsze rośliny, pozostawiając jedną roślinę co 5 cm.

Po 6-8 tygodniach, a więc w lipcu i sierpniu, gdy rośliny osiągną 10-15 cm wysokości, rozsadę przesadza się na miejsce stałe w rozstawie 40-50 x 40 cm dla odmian niskich lub 50-60 x 50 cm dla odmian silnie rosnących. Sadzimy rośliny głęboko, aż do nasady liści. Czym późniejsza uprawa, tym większe zagęszczenie zaleca się w celu zwiększenia plonów. Dla obsadzenia 1 hektara potrzeba ok. 600 g nasion, co daje 2-4 g/m2. Z jednego opakowania jarmużu wychodzi ok. 50 sadzonek.

W uprawie towarowej najczęściej uprawia się jarmuż metodą siewu bezpośrednio do gruntu. W tej metodzie wysiewa się nasiona w sierpniu lub we wrześniu, na głębokość 1,5-2,5 cm, w rzędy odległe od siebie co 30-40 cm. Po wyrośnięciu roślin przerywa się je co 15-30 cm. W tym przypadku dla obsadzenia 1 hektara potrzeba więcej, bo aż 2-3 kg, nasion. Dokładna norma siewu zależy od odmiany, terminu siewu, gleby i odległości rzędów. Jarmuż uprawiany z siewu wprost w pole można zbierać już po dwóch miesiącach.

czytaj dalej...

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki