Kapusta Kalibos – niezwykle smaczna odmiana o czerwonych główkach
Zobacz także
Kapusta Kalibos jest uznawana za najsmaczniejszą spośród wszystkich odmian o czerwonych główkach. Wynika to z faktu, że jej liście są słodkie i łagodne. Konsumentom spodoba się także stożkowaty kształt wydawanych przez nią główek.
Opis
Odmiana ta zaliczana jest do średnio późnych, ponieważ dojrzałość zbiorczą osiąga w ok. 105–120 dni od wysadzenia rozsady do gruntu. Wytwarzane przez nią zwarte, twarde główki nie cechują się dużymi rozmiarami – zazwyczaj mają masę od 1,5 do 2,0 kg. Najciekawszy jednak pozostaje ich stożkowaty kształt oraz kolor, który można określić jako purpurowofioletowy (lub fioletowoczerwony). Poza tym ich liście są soczyste i kruche, a przy tym zyskują wspaniale słodki smak, dzięki któremu Kalibos przewyższa swoją wartością konsumpcyjną inne kapusty głowiaste czerwone.
Uprawa
Wysiew nasion prezentowanej odmiany powinien nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Materiał siewny umieszczamy na rozsadniku lub w inspekcie. Następnie – w połowie maja – należy wysadzić rozsadę w rozstawie 50–60 × 50 cm. Zbiór będzie miał z kolei miejsce we wrześniu lub w październiku. Pamiętajmy, że aby plon pozyskany z uprawy kapusty był pełnowartościowy, podłoże przeznaczone pod jej sadzenie powinno mieć luźną strukturę, a roślinom należy zapewnić dostęp słońca.
Właściwości
Swój wspaniały kolor Kalibos zawdzięcza wysokiej zawartości antocyjanu, czyli barwnika, który posiada szereg właściwości zdrowotnych. Ma on działanie: przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe i przeciwwrzodowe (!). Warto też zdać sobie sprawę, że kapusta czerwona zawiera znacznie więcej witamin B1 i C niż przeciętna kapusta biała.
Zastosowanie
Odmiana ta świetnie nadaje się do krótkiego przechowywania, co podnosi jej wartość rynkową. Poza tym dobrze sprawdza się w przetwórstwie. Zdecydowanie najbardziej poleca się ją jednak do spożycia bezpośredniego, ponieważ wtedy można w pełni docenić jej wspaniały smak.
Dagmara Deska