Dynia Justynka - jedna z najnowszych i najbardziej wartościowych odmian

Dynię odmiany Justynka uprawia się nie tylko ze względu na jej niezwykłe walory smakowe, ale także z powodu jej bardzo atrakcyjnego pokroju. Jest to jedna z najnowszych i najbardziej wartościowych odmian dyni uprawianych w Polsce.

Opis

Dynia Justynka to jedna z najcenniejszych odmian dyni olbrzymiej. Tworzy półkrzaczaste, rozgałęzione, niskie rośliny, na których pojawiają się duże owoce. Na pojedynczym krzaku pojawia się kilka owoców o wadze około 3-3,5 kilograma, które mają pomarańczowy i bardzo gruby miąższ o niezwykłym smaku.

Charakteryzuje się ciemnopomarańczową, grubą skórką w jaśniejsze, symetryczne paski. Mają bardzo małą komorę nasienną i niewielkie nasiona.

Zastosowanie

Dynia Justynka nie jest raczej uprawiana z przeznaczeniem na nasiona – nie należy do najbogatszych odmian pod tym względem. Natomiast jej miąższ jest niezwykle smaczny i wspaniale nadaje się do wypieków, zup i innych dań.

Zawiera bardzo dużą dawkę karotenu, z tego względu każda praca w czasie jej przetwarzania wymaga noszenia rękawiczek – farbuje skórę. Owoce wykazują bardzo dużą odporność na uszkodzenia w czasie transportu i zbiorów i z tego względu najczęściej uprawiane są z przeznaczeniem na handel.

W uprawie amatorskiej dynia tej odmiany nie jest najłatwiejsza – ma spore wymagania cieplne i potrzebuje ochrony chemicznej przed chorobami. Dodatkowym atutem dyni Justynki jest jej przydatność do przechowywania – do końca zimy nie powinna stracić smaku ani koloru.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki