Dynia Miranda - jedna z najciekawszych odmian o bezłupinowych nasionach

Miranda to jedna z najciekawszych odmian dyni – charakteryzuje się brakiem łupiny owocowo-nasiennej. Zarówno miąższ, jak i nasiona są bardzo smaczne i wykorzystuje się je jako dodatek do ciast i chleba.

Opis

Najbardziej wyróżniającą cechą dyni Miranda są nasiona. W przeciwieństwie do innych odmian dyni, nasiona Mirandy są pozbawione łupiny owocowo-nasiennej. Nadają się szczególnie do przetwórstwa lub bezpośredniego spożycia.

Owoce pojawiają się na roślinach o półkrzaczastym typie wzrostu, bardzo niewielkich. Na pojedynczym krzaczku pojawiają się 3, maksymalnie 4 dynie o masie od 3 do 4 kilogramów. Mają kulisty, lekko spłaszczony kształt i jasnozieloną, niejednolitą skórkę, która w miarę dojrzewania przebarwia się na pomarańczowo.

Nasiona mają oliwkowozielony kolor, są stosunkowo duże, bardzo smaczne. Dynia Miranda jest niezwykle plenna – z jednego hektara można uzyskać od 50 do 80 ton owoców, co przelicza się na 400-600 kilogramów nasion.

Zastosowanie

Dynia Miranda wyróżnia się smakiem – ma słodkawy miąższ i niezwykle smaczne nasiona. Obie części owocu nadają się do spożycia bezpośredniego, mogą również być wykorzystane na paszę dla zwierząt.

Nasiona wyróżniają się dużą zawartością oleju, bywają więc wykorzystywane w wytłaczarniach. Solone lub otoczone cukrem znajdują zastosowanie w przemyśle piekarniczym i cukierniczym jako bardzo smaczny dodatek do ciast i chleba.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki