Dynia Hokkaido - japońska odmiana o drobnych i smacznych owocach

Dynia Hokkaido Dynia Hokkaido

Spośród wszystkich odmian dynie typu Hokkaido wyróżniają się małym rozmiarem. Jej częścią jadalną jest i miąższ, i niezbyt twarda skórka.

Owoce są intensywnie pomarańczowe, niezwykle aromatyczne i przede wszystkim bardzo smaczne smaczne. Te japońskie dynie są ciekawą alternatywą dla standardowej dyni olbrzymiej.

Pokrój

Dynie typu Hokkaido tworzą rozległe rośliny o średniej sile wzrostu, które mają tendencję do czepiania się podpór, kratek czy ogrodzeń – w takiej sytuacji mogą wyrosnąć nawet na wysokość 3 metrów. Na pojedynczej roślinie pojawiają się najczęściej 2-3 owoce o wadze od 1 do 3 kilogramów.

Mają kulisty kształt, niezwykle regularny. Ich odmiany różnią się nieco między sobą odcieniem, ale wszystkie mają intensywnie pomarańczowy kolor skórki i miąższu. Skórka może być nieco jaśniejsza, jest bardzo cienka, miękka i smaczna – ona również nadaje się do spożycia.

Właściwości i zastosowanie

Dynie typu Hokkaido są prawdziwą kopalnią wartości odżywczych. Ich miąższ zawiera bardzo dużo witamin z grupy B i prowitaminy A. Niektóre z odmian wyróżniają się bardzo dużą zawartością karotenu i witaminy C – im bardziej pomarańczowe zabarwienie miąższu, tym wyższa zawartość tych składników.

Co więcej, można znaleźć w niej duże ilości potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Nic, tylko jeść na zdrowie. I z niezwykłą przyjemnością, gdyż wszystkie jadalne odmiany dyni typu Hokkaido są bardzo smaczne. Ich niewielki rozmiar i kulisty kształt sprawiają, że jest to świetny surowiec do zapiekania i faszerowania. Jej miąższ może być wykorzystany do przygotowania słodkiej zupy krem z dyni, smacznych ciast i jako farsz do różnego rodzaju pierożków.

Odmiany

Najbardziej popularną odmianą dyni typu Hokkaido jest Uchiki Kuri. Jej rośliny mają płożący pokrój i średnią siłę wzrostu, odpowiednio podparte mogą się piąć. Skórka jest pomarańczowa lub czerwonawa, otacza ciemnożółty smaczny i soczysty miąższ.

Owoce mają beczułkowaty kształt, są wyraźnie żebrowane, niewielkie – osiągają średnią wagę około 1-1,5 kilograma. Okres od wysiania do zbiorów trwa mniej więcej 115 dni, jest więc to dość późna odmiana. Mimo delikatnej skórki, nieuszkodzone egzemplarze nadają się do przechowywania.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki