Dynia Potimarron - odmiana o sakiewkowym kształcie i orzechowym smaku

Dynia Potimarron to jedna z najbardziej oryginalnych odmian dyni olbrzymiej. Spośród innych rodzajów dyni hodowanych w Polsce wyróżnia się sakiewkowym, ozdobnym kształtem i nietypowym, lekko orzechowym smakiem.

Opis

Wczesna, dobrze plonująca dynia Potimarron jest dość popularną odmianą. Tworzy niewysokie rośliny o półkrzaczastym pokroju. Owoce pojawiają się po kilka sztuk na pojedynczym krzaczku.

W porównaniu do innych odmian dyni, owoce Potimarron są stosunkowo małe – osiągają jedynie od 1 do 2,5 kilograma. Mają pomarańczowoczerwoną barwę skórki i charakterystyczne, jasne pręgi biegnące do 2/3 wysokości.

Nie mają typowego, kulistego czy lekko spłaszczonego kształtu, bardziej przypominają sakiewki. Jest to odmiana ciepłolubna, więc polecany termin siewu to maj, zbiór odbywa się od końca sierpnia do października.

Zastosowanie

Dynia Potimarron jest uprawiana nie tylko ze względu na walory smakowe, cieszy się powodzeniem również z powodu swojego atrakcyjnego kształtu. Jest bardzo smaczna, świetnie smakuje na surowo, ale można ją wykorzystywać również do pieczenia czy gotowania.

Mniejsze egzemplarze bywają wykorzystywane jako element dekoracyjny domu. Nadaje się do uprawy i amatorskiej i towarowej – nie wykazuje tendencji do pękania w trakcie transportu. Wyróżnia się dużą odpornością na mączniaka rzekomego.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki